I. Čínská tradiční medicína a její principy
Čínská tradiční medicína je jedním z nejstarších systémů, které lidstvo zná. Systém je naprosto jedinečný, neboť je starý minimálně 2000 let, od kdy jsou známa první písemná svědectví.
Myslím, že to byl Ernest Hemingway, který kdesi napsal o tradiční moudrosti starců. Tato moudrost nevyplývá z toho, že by tito staří lidé byli nějak neobyčejně chytří, oni jsou jenom zvýšeně opatrní.
Aneb není šprochu, aby nebylo pravdy trochu
První zmínky o antikoncepci jsou staré 4000 let. Už ve stínu pyramid starého Egypta totiž starověký lékař Sinuhet prováděl sice lebeční trepanace, ale jiní chytráci se zase zabývali praktickými myšlenkami, kterak zabránit nechtěnému těhotenství.
„Ženatí muži žijí déle - nebo jim to alespoň tak připadá."
Chronometr lidského života je zařízení vysoce demokratické - stejně rychle tiká pánům i kmánům, jenom ten celkový počet kmitů kyvadla je individuální. Jinak je tomu ovšem se subjektivním vnímáním času. Zatímco v mládí nám rok připadá téměř nekonečný, starý člověk se nestačí divit, že od vánoc do velikonoc si skoro ani nevydechne, jenom ta penze by mohla chodit trochu častěji.
0 Mozartovi mluvili jeho současníci jako o zázračném dítěti ze Salzburgu. Není divu, vždyť již v šesti letech absolvoval velmi úspěšné turné po Evropě a byl pozván samotnou císařovnou Marií Terezií, aby předvedl své umění před vídeňským císařským dvorem.
Ve chvíli, kdy se narodila, procházel právě ulicí pohřební průvod. A jako se tvrdí, že střepy přinášejí štěstí, byla i tato okolnost vysvětlena optimisticky: je to prý dobré znamení, přinese slečně Kittlové úspěch...
"Jestliže někdo bere na lehkou váhu jídlo, bere na lehkou váhu i svůj budoucí život v nebi."
Recepty "nezdravé", "zdravé" a "levné a zdravé kuchyně"
Již v 18. století před naším letopočtem v Mezopotámii byl zakladatelem starobabylónské říše Chammurapim vytvořen zákoník, který obsahuje 282 ustanovení. Mezi nimi je stanoven i honorář za léčbu hemoroidů. Hemoroidy jsou popisovány v staroegyptském papyru Ebersově z roku 1500 před naším letopočtem.
Jednou z nejkontroverznějších postav středověkého lékařství byl jistý Theofrastus Bombastus Paracelsus z Hohenheimu, kterého zná svět spíše pod jménem PARACELSUS. Tento bouřlivák a podivín byl povstalcem a rebelem celým svým životem.
O jednoho z našich nepochybně nejslavnějších a nejplodnějších básníků a dramatiků měli rodiče obavu hned po jeho narození. Protože se narodil nedonošený, dali ho už druhý den pokřtít. Dostal jméno Emil. Ovšem na návrh svého přítele, slavného lékaře Josefa Thomayera, přijal později Emil Frída umělecké jméno Jaroslav Vrchlický, které pak používal celý život.
08.11.2004
05.11.2004
04.11.2004
03.11.2004
01.11.2004
29.10.2004
27.10.2004