avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Egypt

Utečete-li před zimou do Egypta určitě neprohloupíte. Ne náhodou je to turisty jedna z nejvyhledávanějších zemí.

Asswan

Leží na rozhraní dvou moří a dvou kontinentů, obklopená, snad následkem přírodní hříčky, zpola pouští a zpola mořem, s téměř 60 milióny obyvatel a s rozlohou 1 milión km2. V Egyptě, dřívější spojnicí mezi Orientem a Evropou vznikla také jedna z nejstarších kultur, jejíž taje a krásy obdivujeme dodnes. Ovšem cesta do takové země nemusí být jen snůškou nádherných a neobvyklých zážitků, na něž rádi vzpomínáme po celý život. Pokud se totiž na ni dobře nepřipravíte, můžete si spolu se suvenýry přivézt i velmi nepříjemné zdravotní komplikace. A tak, pokud chcete omezit rizika, jež tak či onak cestou na africký kontinent podstupujete, připravte na cestu důkladně i své tělo. Nepodceňujte očkování a důsledně vše proberte se svým praktickým lékařem, který zároveň může aplikovat většinu vakcín. Výjimkou je žlutá zimnice, proti níž můžete být očkováni pouze v očkovacích střediscích, na klinikách nebo v nemocnicnicích. Tato preventivní ochrana by ovšem měla být velmi pečlivě zvažována a s lékařem konzultována zvláště u těhotných žen a u dětí. Naprosto automatické by mělo být pojištění.

Pokud byste se rozhodli cestovat do Egypta ještě tuto zimu, je tak akorát čas začít s přípravami očkovacího plánu. Intervaly mezi jednotlivými vakcínami jou totiž různě dlouhé a je nutné je dodržovat.

Káhira
Pokud se rozhodnete cestovat do Egypta přes další exotické státy s výskytem žluté zimnice a máte-li víc než jeden rok, bude se od vás vyžadovat potvrzení o očkování proti této chorobě, jinak se váš pobyt v Egyptě omezí na areál letiště. Pokud přicestujete ze Súdánu, bude takových potvrzení požadováno víc. Rozhodnete-li se v Egyptě přečkat zimu, tedy zůstat tam déle než jeden měsíc, bude nutné prokázat se potvrzením o HIV negativitě. Děti musí být před cestou povinně očkovány proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a poliomyelitidě, tj. dětské obrně. Dospělí návštěvníci by se neměli zdráhat obětovat peníze na vakcinaci proti břišnímu tyfu, tetanu, hepatitidě A a B. Počítejte také se zvýšeným nebezpečím nákazy vzteklinou a meningokovou meningitidou (zánět mozkových blan) v období od prosince do května. Obstarejte si rovněž prostředky na léčení malárie, v případě, že chcete okusit život prostých obyvatel a trávit noci mimo hotel na venkovských sídlech.

Řídká nejsou ani průjmová onemocnění včetně cholery, která se v Egyptě opět vyskytuje. O Asii i Africe obecně platí, že se jedná o země s nižší kvalitou hygieny, a tak důsledně dbejte na vlastní hygienu tělesnou a hygienu stravování. Bude lepší, dáte-li přednost konzervovaným potravinám a dostatečnému množství ovoce a zeleniny, ovšem důkladně očištěnému. Snažte se odolávat stravování se v místních restauracích. Je také nutné pečlivě dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Mnohým dalším onemocněním předejdete pravidelným používáním repelentů proti komárům a klíšťatům. Pokud možno se také vyhýbejte suchým záchodům a máchání se v povrchových vodách. Od věci není ani rozmyslet si, zda jste člověk přizpůsobivý různému životnímu prostředí. Jinak by se totiž mohlo stát, že než se z odlišného klimatu vzpamatujete, bude vaše dovolená u konce a vy se po návratu domů budete dávat dalších čtrnáct dní dohromady.

Giza

Připravte se také na možnost setkání se s chamsinem. Jedná se o zvláštní a pro Egypt charakteristický saharský vítr, který vane obvykle v době od února do června. V Káhiře v průměru jedenáckrát ročně, v Alexandrii nepravidelně až dvacetkrát. Způsobuje značné zvýšení teploty a snížení vlhkosti vzduchu. Předchází mu úporné dusno a prudký pokles tlaku. Egypťané rozlišují tři roční období: zimu - od 15. 11. do 15. 3., která je nejpříjemnější. Dále období od 15. 3. do 15.7, které se vyznačuje vysokými teplotami a suchým vzduchem. Pro Středoevropana je nejméně snesitelná a nejméně zdravá doba mezi 15. 7. a 15. 11., kdy je vzduch velmi vlhký a nasycený parami. A ještě něco - pokud objevíte ve svém pokoji blechy, vemte nohy na ramena, hrozí vám od nich totiž nákaza murinním tyfem.

Přesto všechno stojí Egypt, země pyramid, ne-zašlé slávy faraónů a mocných bohů egyptských, za to.

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

27.10.04 - 8058x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1001]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [444]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [232]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [186]
 5. Jiří Wolker [161]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121401x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66218x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [43746x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [43016x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [42581x]

Příbuzné články

Hledám: Egypt

 1. Vítězná bitva nad vzteklinou - 10.11.04
 2. Přírodní léčivé zdroje - 03.11.04
 3. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" - 01.11.04
 4. V hlavní roli: Srdce - 29.10.04

  Avicenna - Avicena

  TOPlist -

  TOPlist