avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Z pokladnice čínských léčivých rostlin 2

Zatímco v první části jsme se zabývali podstatou a principy tradiční čínské medicíny, v této se zaměříme na přípravu jednotlivých lékových forem.

Aristolochia

Čínská medicína se historicky ubírala dvěma směry, a to jak kompilováním rozsáhlých prací vycházejících ze zkušeností předešlých generací, tak i vytvářením nových škol. Nejvýznamnější postavou středověku byl bezesporu Li Shizhen (Li Š- čen), který žil v letech 1518-1593. Věnoval se systematicky studiu existujících farmakologických knih, které na základě vlastní zkušenosti revidoval a doplňoval v nich obsažené poznatky. Zavedl novou klasifikaci léčiv, popisuje na 1800 jejich druhů a asi 11 000 receptů.

II. Lékové formy a jejich příprava

V původní čínské domácnosti hrála kuchyně ještě jednu roli, neboť byla v mnoha případech zároveň místem přípravy různých léčiv. Aby se však stala domácí lékárnou, k tomu musela mít potřebné vybavení, například keramické nebo hliněné nádoby, váhy, sítka apod.

Huang-di

Nejstarším způsobem úpravy léčivých rostlin v domácích podmínkách je zde odvar. Mezi jeho hlavní výhody patří rychlá příprava, brzký terapeutický efekt a využití všech účinných látek v rostlině obsažených. Připravuje se tak, že do nádoby (nikdy ne ze železa) se vloží navážená bylina nebo směs a zalije se 3 až 4 šálky čisté vody, uvede do varu a vaří na jednu třetinu až polovinu původního objemu. Tato operace trvá podle podmínek 25 až 45 minut i více. Potom se vše slije přes cedník vystlaný tkaným filtrem. K usazenině se přidají dva šálky čisté vody, obsah se znovu přivede do varu, odpaříme objem jednoho šálku, přecedíme a přidáme k první odfiltrované části. Odvar se rozdělí podle předpisu na 2 až 3 stejné části. Pije se horký, mezi jídlem na lačno. Dávky určené na odpoledne či večer uskladníme v ledničce a před použitím je ohřejeme.

Zcela specifickým způsobem úpravy je odvar vařený v páře. Zde se používá keramická nádoba s uzávěrem, do které se vloží byliny a zalijí se necelým 1 dl vody. Nádobu hermeticky uzavřeme a vložíme do velkého hrnce s vodou, kde ji vaříme ve vodní lázni po dobu několika hodin. Dle potřeby do této lázně doléváme vodu.

Lotos

Uvedená metoda je vhodná pro přípravu jednotlivých bylin nebo jednoduchých směsí, pro silně ionizující rostliny, například ženšen. Nevhodná je pro přípravu komplexnějších receptů. Odvary získané touto cestou poskytují velmi ryzí, silné a rychle účinné léčivo, zvané „léčivá rosa". Další možností jak si připravit byliny k aplikaci, je jejich semletí na prášek. K provedení této operace nám stačí obyčejný elektrický kuchyňský mlýnek na kávu. Takto semleté rostliny působí na organismus pomaleji a šetrněji nežli odvar. Prášek totiž umožňuje postupné vstřebávání s nižší intenzitou, ale delším účinkem. Proto je tato léková forma vhodnější pro chronické potíže, které vyžadují delší léčbu.

Nejjednodušším způsobem aplikace prášku je podání požadovaného množství na lžičce přímo do úst a zapití teplou vodou nebo teplým vínem, například Saké. Je-li chuť či charakter rozemletých bylin nepříjemný, je možno v prášku vyrobit jiné lékové formy.

Nálev si připravujeme tak, že požadované množství prášku zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat 3 až 5 minut. U pasty se prášek vsype do třecí misky a smíchá s dostatečným množstvím medu. Musí ho být tolik, aby se vytvořila hustá konzistence, podobná např. chlebovému těstu. Pilulky získáme uhnětením pasty mezi palcem a ukazováčkem. Jejich velikost je od broku až po fazole. Potom se rozprostřou po pekáči a po dobu 10 až 15 minut pečou v troubě. Pro výrobu pilulek však můžeme použít i jiný nosič, například moučnou pastu, včelí vosk apod.

Li Shizhen

Rostlinné masti jsou určeny k zevnímu použití a vyrábějí se ze směsi bylin rozdrcených na prášek smícháním s nosičem. Nejpoužívanějším bývá vazelína, vepřové sádlo, lanolin, včelí med i vosk. Nosič se teplem roztaví, přidá se prášek z bylin a vše se dobře rozmíchá.

Velmi známé a rozšířené jsou extrakty, kdy kousky bylin uložíme do velké skleněné nebo keramické nádoby, přelijeme destilátem a luhujeme alespoň tři měsíce s tím, že obsah občas protřepeme.

V čínské medicíně představují bylinné kasičky typický způsob spojení potravy s léčbou. Podstatou je vaření semen obilovin spolu s bylinami tak dlouho, dokud zrna nezměknou a kaše náležitě nezhoustne.

Bylinné zábaly se připravují smícháním prášku s vodou na hustou pastu, která se rozprostře na celofán nebo voskový papír, jenž se přiloží na postižené místo. Čínská medicína využívá i rostlinné polštáře, neboť lidé tráví spánkem přibližně třetinu svého života. Polštář naplněný bylinami tak umožňuje tento čas efektivně využívat k léčbě.

Prof. ing. Pavel Valíček, DrSc.

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

03.11.04 - 8316x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1003]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [441]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [236]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [183]
 5. Jiří Wolker [158]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121970x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66561x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [45084x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [44320x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [43841x]

Příbuzné články

Hledám: Z pokladnice čínských léčivých rostlin 2

Žádné příbuzné články.

Avicenna - Avicena

TOPlist -

TOPlist