avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Návrat cholesterolu

Z nejrůznějších důvodů převládá v podvědomí veřejnosti, že cholesterol ucpává cévy a způsobuje aterosklerózu a infarkty. V důsledku tohoto názoru zacházejí někteří lidé do extrémů a vyhýbají se všem tučným potravinám.

Ale cholesterol je zapotřebí při tvorbě sexuálních a steroidních hormonů, k tvorbě žluči, k přeměně vitaminu D, k tvorbě buněčných membrán a k izolaci nervů. Je tak důležitý pro naše tělo, že každá buňka je schopna jej syntetizovat, zvláště buňky jater, nadledvinek, kůže, zažívacího traktu, varlat a aorty. Játra produkují asi 1 gram cholesterolu denně, zatímco ze stravy naše tělo dostane jen asi 0,3 g. Navíc jíme-li méně cholesterolu, játra zvýší jeho produkci až osminásobně. Cholesterol není tedy příčinou zanesených cév a infarktu. Vinen je nesprávný způsob našeho stravování.

Nekonzumujeme dostatek živin, které pomáhají při metabolismu cholesterolu v játrech, lecitin, který rozpouští tuky a obsahuje v sobě oba výše uvedené B- vitaminy, dále niacin (vitamin B5), vitamin B6, který pomáhá při přeměně kyseliny linoleové na kyselinu arachidinovou, zeleninu, obsahující vlákninu a plevy, které pomáhají vylučování cholesterolu žlučí, vitamin E, syrové obilné klíčky, vitamin C, který urychluje přeměnu cholesterolu na žlučové kyseliny, chrom, magnezium a mangan z pivovarských kvasnic, dále pak různé ořechy a semena.

Dalšími negativními faktory při zvýšené hladině cholesterolu v krvi a výskytu aterosklerózy jsou kouření, nedostatek pohybu, obezita, vysoký tlak a pití měkké vody. Nedávná studie poukázala i na to, že vysoká konzumace cukru a alkoholu nejenže zvyšuje výskyt aterosklerózy, ale též zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Cholesterol má být transportován krví k buňkám a tkáním, které ho potřebují, a ne ukládán na stěnách cév. Naše krev obsahuje lipoprotein, který transportuje cholesterol.

Rozeznáváme dva druhy lipoproteinů: s nízkou hustotou a vysokou hustotou. Lipoprotejny s nízkou hustotou, které přinášejí asi 80 % cholesterolu, jsou v úzké souvislosti s ukládáním cholesterolu na cévních stěnách a s výskytem infarktů. Lipoproteiny s vysokou hustotou, které přenášejí asi 20 % cholesterolu, mají opačný efekt - cholesterol odbourávají. Navíc jsou považovány za ochranu proti mozkové mrtvici, a to i u lidí s normální hladinou cholesterolu. Převážně jsou tvořeny lecitinem (cholin a inositol), který rozpouští cholesterol na drobné částečky, které potom mohou putovat i těmi nejmenšími cévami, aniž by je ucpávaly. Je tedy samozřejmé, že vyšší hladina lipoproteinů s vyšší hustotou, nebo lecitinu, snižuje riziko aterosklerózy a koronárních chorob.

Eskymáci v Grónsku mají velmi nízký výskyt srdečních onemocní, ačkoliv se stravují převážně rybami, tuleni a velrybami, jejichž maso obsahuje hojnost tuku a cholesterolu. Je to proto, že tuk mořských savců a ryb obsahuje omega-3- mastné kyseliny, které se vyrábějí i jako doplněk výživy, a které eliminují cholesterol. Stále více lékařů dnes doporučuje jíst hodně ryb, abychom tak snížili hladinu cholesterolu v krvi.

Vejce jsou nesmírně vyrovnaná potrava, ale v období strachu z cholesterolu byly považovány za škodlivé. 200 mg cholesterolu, které 1 vejce obsahuje, je vyrovnáno 1700 mg lecitinu, který cholesterol rozpustí.

Dále bychom měli dávat důraz na vláknitou zeleninu, sójové boby, obolí, pektin (v jablkách a citrusech), ryby a krůtí maso. Vliv na snižování cholesterolu a trigliceridu má rovněž cibule a česnek. Měli bychom se vyhnout kouření, kávě, zmrzlině, limonádám a sladkostem. Ženy by se měly vyhnout rovněž hormonálním antikoncepčním pilulkám. Dr. Donsbach říká: "Měli bychom brzy vidět máslo, sýr, vejce a další potraviny, které obsahují cholesterol, jak se vrací na místo, jež by jim v naší výživě právem mělo patřit." (Zpracováno dle Dr. Michaela Sharona)

Zdroj: Doktorka.cz - MUDr. Pavel Šácha

Guggul

guggul
 • Přispívá k poklesu celkové hladiny cholesterolu v krvi
 • Snižuje hladinu LDL lipoproteinů neboli tzv. „špatného cholesterolu“ v krvi
 • Omezuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Přípravek je vhodný zejména pro rizikové skupiny, jako jsou kuřáci, osoby trpící obezitou, osoby se sedavým způsobem zaměstnání a osoby často vystavené nadměrné psychické zátěži 

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

28.12.05 - 6975x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1002]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [445]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [235]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [188]
 5. Jiří Wolker [162]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121727x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66400x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [44459x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [43713x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [43240x]

Příbuzné články

Hledám: Návrat cholesterolu

Žádné příbuzné články.

Avicenna - Avicena

TOPlist -

TOPlist