avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Venezuela - Na cestu do ráje nezapomeňte trpělivost

Tím rájem myslím nádhernou zemi na jihoamerickém kontinentu - Venezuelu. Tato země o rozloze 916 490 km2 má 20 miliónů obyvatel, průměrná hustota osídlení je 15 obyvatel na km2 a většina lidí žije ve městech. Například Caracas má 3 550 000 obyvatel. Podnebí je tropické, s teplotami závislými na nadmořské výšce.

ibis

Měla jsem štěstí, že jsem mohla doprovázet několik nadšenců z Čech a Moravy, kteří paličatě trvali na tom, že si zaplavou v akváriu Karibského moře. Vybrali si k tomu jeden z národních parků Venezuely, Morrocoy, jehož vstupní branou je malá rybářská vesnička s indiánským jménem Chichiriviche. Tento národní park je bludiště zelených ostrovů mangrove, které jsou svými kořeny zakotveny v průzračných vodách při pobřeží sto kilometrů západně od Caracasu.

Apartma

Vnější okraj rezervace je lemován malými ostrůvky na otevřeném moři a korálovými útesy, které skrývají barevný a fantasticky pestrý podmořský život. Jeden z těchto ostrůvků se stal naším hotelem. Ovšem pozor, do takovéhoto hotelu si musíte za pomoci úplatných majitelů bárek přivézt všechno - jídlo, pití i střechu nad hlavu. Ostrůvky jsou neosídlené lidmi, zato bohatě obydlené raky poustevníky a tyrkysovými ještěrkami. Bydlení pro odvážné jedince - hamaky, uvázené mezi stromy - vyžadují od středoevropana značnou „zručnost spánku", bez vrtění a převracení se. To vás ale mohu ujistit, že se pár nocí nepovede.

Ale - zažijete ráj ! Na plážích bez lidských stop, pod mořskou hladinou ve společnosti tisíců ryb, večer u stříbrného moře s odleskem ohně a měsíce. V lagunách se chvílemi zvedají červené závoje z ibisů rudých a vám se tají dech. Tato romantika je nepoposatelná. Doplňuje ji pouze pocit překvapení z toho, že tyto vzdálené světy opravdu existují i mimo filmové plátno.

Ovšem teď několik praktických slov. Po příjezdu do Venezuely není oficiálně vyžadováno žádné očkování. Avšak doporučuje se, zvlášť ve vnitrozemí, očkování proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, tetanu, při dlouhodobém pobytu i proti virové hepatitidě A, popř. B a proti poliomyelitidě.

Porosty

V řadě států existuje celoroční riziko nákazy malárií, naopak nepatrné riziko přetrvává v pobřežních oblastech, bez malárie jsou větší města a ostrov Margarita. Při pobytu v malarických oblastech se doporučuje chemoprofylaxe meflochinem (Lariam) v dávce 250 mg jednou týdně.

Největší zdravotní riziko představují pro zahraniční návštěvníky průjmová onemocnění. A to tehdy, porušíte-li pravidla hygieny a nezbytné cestovní medicíny. Velkým nebezpečím je pitná voda z otevřených zdrojů, ale i led do nápojů a přenosných chladniček. I nápoje z plechovky je lépe nalévat do kelímku, než pít přímo. O nezbytném mytí ovoce v kupované pitné vodě a o tom, že co nemohu oloupat nebo umýt, nejím, vás jistě nemusím přesvědčovat. V opačném případě přijdete o radosti, které si venezuelánci dovedou připravit na svých stolech. Neboť Venezuela není jen moře, ale i rozsáhlé pastviny se spoustou běhajících bifteků a roštěnek...

Od karibského ráje sice odděluje našince dlouhý přelet Atlantiku a časová pásma, ale mějte trpělivost. A pokud se nemůžete vypravit ihned, tak doufejte, že „maňana" se to podaří.

Dr. Ludmila Vostřáková

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

30.11.04 - 7802x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1002]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [445]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [235]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [188]
 5. Jiří Wolker [162]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121727x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66400x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [44459x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [43713x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [43240x]

Příbuzné články

Hledám: Venezuela Na cestu do ráje nezapomeňte trpělivost

Žádné příbuzné články.

Avicenna - Avicena

TOPlist -

TOPlist