avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Nebuďte úplní abstinenti

Slovo alkoholismus vyvolává obavy nebo úsměšky. Právem. Chronický alkoholismus se nezvratně „podepisuje'' na duševním i tělesném zdraví člověka.

Alkoholik má poruchy vnímání i paměti, oslabenou vůli, jeho duševní život zchudne a zprimitivní. Z postižení jednotlivých orgánů stojí v popředí zvětšení jater s jaterní cirhózou. Jaterní tkáň je přitom postupně nahrazována méněcenným vazivem. I v naší zemi má výskyt jaterní cirhózy se smrtelným zakončením vzestupnou tendenci. Alkohol poškozuje i sliznici trávicího ústrojí a vyvolává záněty nervů, které se projevují mimo jiné poruchami čití a třesem. Duševní poruchy alkoholiků vyúsťují v tzv. deli rium tremens a jsou provázeny projevy různých halucinací a bludů.

Sklenice

V žádném případě zde tedy nechceme zhoubnou závislost na alkoholu propagovat. Předložíme však soudnému čtenáři zajímavá, vědecky ověřená fakta o vlivu mírných dávek alkoholu na srdce a cévní systém. Mírní pijáci mají ve srovnání s abstinenty daleko větší šanci, že srdeční infarkt nikdy nedostanou. Navíc prý pravidelný příjem malých dávek alkoholu příznivě ovlivňuje složení tukových látek v krvi! Dnes se už studují vlivy příjmu alkoholu na jednotlivé frakce krevních lipoproteinů i na některé mechanismy tvorby krevních sraženin. Otázka možného „ochranného" vlivu na srdce a cévy se začala brát vážně. Ponechme nyní stranou skutečné chronické alkoholiky v pravém slova smyslu. V Kaiser Permanente Medical Center v kalifornském Oaklandu podrobili rozboru míru konzumu alkoholu u 464 mužů, kteří právě prodělali infarkt. Většinu z nich tvořili abstinenti! Lékaři, kteří tuto studii zpracovali, uvažovali velmi správně. Nejde totiž možná jenom o předpokládaný příznivý účinek menších dávek alkoholu, ale ve hře bude i přísná abstinence. Jedinci ambiciózní, výkonní, úzkostlivě precizní, v mnoha směrech až asketičtí, měli sice k alkoholu negativní vztah, ale - a to je asi to nejdůležitější - všemi ostatními rysy svého životního stylu splňovali představu kandidáta infarktu.

Hennekenova skupina v Bostonu zpracovala velmi podobnou studii, z níž vyplývá, že to vedlejší účinek mírných dávek alkoholu vlastně jakousi další cestou prevence infarktu. I když se nepodařilo prokázat zcela jednoznačně, že „ochranné" účinky má alkohol přijímaný v určité formě, máme nadějnou zprávu pro pijáky vína. Britský Medical Research Council uveřejnil statistiku, podle níž mají nejnižší úmrtnost na srdeční infarkt ty země, jejichž obyvatelé v drtivé většině holdují vínu -tedy ve Francii, Itálii a Švýcarsku. Země konzumentů jiných tradičních nápojů, např. whisky (USA, Skotsko) se v této statistice umístily podstatně hůře. Takže, že by přece jen záleželo na druhu alkoholického nápoje?

Němečtí lékaři se kloní k názoru, že víno sasamo asi není jenoznačně doporučitelným „preventivním" faktorem, že statistiku ovlivňují další činitelé a jednoznačnou interpretaci britských tabulek úmrtnosti odmítají. Domnívají se, že mentalita a celkový životní styl, schopnost radovat se ze všech darů života, odmítání asketismu a bičování sil, bude rozhodující. V tom případě průměrný Francouz nebo Ital skutečně odpovídá charakteristice kandidáta infarktu méně než např. do úpadu pracující Němec nebo Američan...

Příznivý účinek malých dávek alkoholu můžeme považovat za prokázaný. Nakonec i takový Winston Churchill byl typem sympatického, mírného, leč permanentního pijáka tvrdých alkoholů. A přesto, že mu jeho vlast nabízela takové skvosty, jako jsou nejslavnější značky skotské i irské whisky, dával prý za všech okolností přednost gruzínskému koňaku...A koneckonců náš Jan Werich se nejednou vyznal z toho, že mu životní trable pomohli překlenout dobří přátelé, jako jsou Jeník Chodec (tj. whisky Johnnie Walker) anebo, jak sám říkal - „ti dva pejsci". Neomylně tím myslel kresbu bílého a černého psíka na láhvi slavné whisky „Black and White".

Mohli bychom uvádět i mnoho stejně slavných a upřímných propagátorů dobrých vín. Připomeňme jen Chateauneuf du Pape pana Horníčka! Konečně, ať už je to s účinkem vína jakkoliv, vzpomeňme si, že už židovský talmud označuje víno za nejstarší lék!

Prof. MUDr. Pavel Jansa, DrSc.
(Chceš přežít, a.s. Lázně Teplice n. Bečvou)
Foto Zuzana Bukovinská

Kocovina už nebude Váš problém! Více informací zde!

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

10.11.04 - 9787x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1004]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [441]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [235]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [183]
 5. Jiří Wolker [159]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121931x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66537x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [44935x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [44192x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [43690x]

Příbuzné články

Hledám: Nebuďte úplní abstinenti

Žádné příbuzné články.

Avicenna - Avicena

TOPlist -

TOPlist