avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Muž, který první spatřil bakterie

Ještě před sto lety existovalo mnoho nemocí, které doslova kosily životy lidí. Vymřely na ně rodiny, rody, někdy i celá města. Časem se podařilo nad nimi zvítězit, ale nebývala to vítězství snadná. Mnohá z nich zaplatili badatelé svým životem. A bojovníci s nemocemi pocházeli nejenom z řad lékařů, nýbrž i z řad lidí, kteří neměli s lékařstvím vůbec nic společného. Jako např. ANTONY THONISZON, muž, který první spatřil bakterie.

profil

Pocházel z holandského městečka Delft a byl majitelem obchodu se smíšeným zbožím. Protože nebyl spokojen se svým jménem, začal se souhlasem úřadů používat jména Anthony van Leeuwenhoek, podle nároží se sochou lva, kde stál jeho rodný dům.

Jednoho dne si na výročním trhu koupil jednoduchý zvětšovací přístroj, jemuž se tehdy říkalo „bleší sklo". Dvěma čočkami bylo možno docela dobře pozorovat blechy, takže prý vypadaly jako mouchy. Leeuwenhoek byl touto hračkou nadšen. Využil každé volné chvíle k zhotovování stále dokonalejších čoček, až se mu podařilo, ačkoli neměl žádné vědomosti z fyziky, sestrojit drobnohled tak dokonalý, že jím bylo možno zvětšovat 270krát.

Tímto podivuhodným přístrojem prohlížel všechno, co se mu dostalo do ruky. Včelí žihadla, oko vši, nožky brouka - a to vše mu připadalo jako zjevení. Byl zkoumáním malých předmětů tak posedlý, že ho sousedé začali považovat za blázna.

Jednoho dne přišel na zvláštní myšlenku. Do sklenice vložil hrstku sena a zalil ji vodou z rybníka. Za 14 dní dal kapku nálevu pod mikroskop a zaměřil na ni skla zvětšovacího přístroje. Užasl. Spatřil nesmírné množství zvířátek, která překypovala životem. Oznámil svůj objev příteli, lékaři a badateli dr.Graafovi, jehož zásluhou se později stal dopisujícím členem londýnské Královské společnosti. Po několika týdnech dostal další nápad. Chtěl prozkoumat, proč má pepř ostrou chuť. O svém pozorování poslal další zprávu. Když anglická Královská společnost dostala od Leeuwenhoeka tuto druhou senzační zprávu, rozhodli se dva její členové, že údaje přezkoušejí. Stalo se to 15. listopadu 1677.

bakterie

I tito učení mužové užasli. Oslněni tímto drobnohledným zážitkem neotáleli a zvolili nevzdělaného kramáře z Delft členem anglické Královské společnosti. Tím však Leeuwenhoekovy pokusy nekončily. V roce 1683 provedl další pokus. Seškrábl bílý povlak se svých zubů, rozředil jej dešťovou vodou a vložil pod mikroskop. A opět spatřil zázrak. Objevilo se množství čile se pohybujících zvířátek, ale byla úplně jiná než ta, která vídal při svých dřívějších pokusech. A tak putoval členům anglické Královské společnosti jeden dopis za druhým. Všechny jsou uchovány v muzeích. Veliké pozornosti se těší kupříkladu list, v němž neúnavný Leeuwenhoek sděloval, že objevil pod mikroskopem, jak kukly blech jsou napadeny malými tvorečky. Prostě objevil, že bleší kukla je napadena parazity. Toto zjištění inspirovalo satirika Jonathana Swifta k napsání epigramu:

Přírodovědci se domnívají,
že na bleše menší blesky sají.
Na těch bleškách ještě menší sedí,
kde to končí, to zatím nevědí.

Dnes víme, že Leeuwenhoek vlastně objevil bakterie, původce infekčních nemocí. To však tehdy on ani jeho současníci ještě netušili.

MUDr. Stanislav Trča, CSc.
(Cesty k dlouhověkosti)

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

03.12.04 - 11773x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1002]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [445]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [235]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [188]
 5. Jiří Wolker [162]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121726x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66399x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [44458x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [43711x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [43240x]

Příbuzné články

Hledám: Muž který první spatřil bakterie

Žádné příbuzné články.

Avicenna - Avicena

TOPlist -

TOPlist