avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Druhy revmatismu

Slovo revmatismus pochází z řečtiny a je možné ho přeložit jako proudění. Označení tohoto onemocnění je spojeno s typem bolesti, která je pociťována buď jako tažná nebo jako proudící a je především zaznamenána v kloubech a svalech.

Výraz revma není jinak přesným vymezením obrazu nemoci, ale je to vlastně společný název pro cca 200 různých revmatických onemocnění. Jedno je však všem nemocím revmatické oblasti společné - bolest. Revma zaujímá na seznamu lidových nemocí první místo. Revmatická onemocněni je možné rozdělit do následujících skupin:

 • Zánětlivá revmatická onemocnění: K nim patři artritida (zánět kloubů), polyartritida (současný zánět několika kloubů), dále dna a revmatická horečka.
 • Degenerativní revmatická onemocnění: různé druhy artrózy.
 • Svalový revmatismus: Tento druh revmatismu postihuje svaly, vazivo, šlachy, nervové tkáně a podkožní tukové vazivo.

Zánětlivý revmatismus

U této formy revmatismu dochází k zánětům kloubů, které jsou provázeny otoky, zarudnutím a bolestmi. Zánět se projeví buď v akutní formě, která nastane velmi rychle a rychle také zmizí. Na druhé straně jsou však záněty, které začínají velmi pomalu a trvají velmi dlouho, jsou tedy vleklé. Obě formy mají chronický charakter.
Artritida (lékařské označeni pro zánět kloubů) se může projevit v jednom kloubu, například v koleně, ale také může postihnout několik kloubů současně, což je tzv. polyartritida.
Revmatická horečka se dostavuje především mezi pátým a patnáctým rokem života. Přitom se jedná o obecné zánětlivé onemocněni, které může postihnout jak klouby, tak také centrální nervový systém, kůži a především srdce. Dna patří rovněž do okruhu revmatických onemocnění, protože i zde se projevují bolesti v kloubech. Dna je onemocněním látkové výměny, kdy hodnota kyseliny močové je v krvi zvýšená. Kyselina a krystaly solí kyseliny močové (urátů) se hromadí v dkloubech a vyvolávají prudké bolesti, otoky a zarudnutí. Krystaly se mohou ukládat i v ledvinách a kůži.

Degenerativní revmatismus

Degenerace v revmatickém slova smyslu znamená deformaci kloubů, vyvolanou ztrátou nebo opotřebením chrupavky kloubů. Tato forma revmatismu postihuje především kolena, kyčle a klouby obratlů, ale také klouby na prstech. Změny nastávají nejprve na tkáni chrupavky, která je vlastně jakousi ochranou kostí. V dalším průběhu onemocnění je zasažen celý kloub. Nejčastějším typem degenerativního revmatického onemocnění je artróza kolenního kloubu (degenerace kolenního kloubu). Z tohoto druhu artrózy může vzniknout zánět kloubů a následně zánět kloubů vede k deformaci.

Svalový revmatismus Svalo revmatismus je velmi častým revmatickým onemocněním, které se může například projevit bolestmi v zádech, bolestmi v ramenou, pažích, v šíji. Iniciátorem nemoci nejsou v tomto případě klouby, ale svalstvo, šlachy a vazivo, v určitých případech také sliznice. Zvýšený tonus nebo zánětlivé projevy vzniklé v důsledku průvanu, vlhkosti, strnulé pozice například na pracovišti nebo jednostranným tělesným zatížením, se označují jako obvyklý svalový revmatismus. Tonusem svalstva se snižuje prokrveni tkání, což vede k deficitu kyslíku. Při déle trvajících potížích se může objevit degenerace svalstva. A obráceně nedostatečné prokrvení, jehož původcem může být působení chladu nebo zúžení cév, může vyvolat zvýšený tonus svalstva. Kromě toho také šlachy mohou být v důsledku nadměrného napětí, například při psaní na stroji, postiženy bolestí. Kdo citlivě reaguje na vlhké ovzduší a jednostranné zatížení, měl by se ho vyvarovat.
V některých případech vedou tzv. pravé revmatické faktory, jako například ložisková infekce, ke svalovému revmatismu. V akutní fázi onemocnění se tento stav projeví ve formě zánětu v postižené oblasti.

Zdroj: Doktorka.cz - Karina a Roland Possin: Základní kniha zdravé výživy, nakladatelství Fontána

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

22.09.05 - 22670x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1002]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [444]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [236]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [186]
 5. Jiří Wolker [161]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121873x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66486x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [44795x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [44058x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [43559x]

Příbuzné články

Hledám: Druhy revmatismu

Žádné příbuzné články.

Avicenna - Avicena

TOPlist -

TOPlist