avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Co může vyvolat migrénu?

bolest hlavy

Vnější vlivy: smog nasycený oxidem uhličitým, kouř nebo jiné znečištění vzduchu v uzavřené místnosti, oslňující nebo blikající světlo, případně příliš silné sluneční světlo, náhlá změna počasí (studená nebo teplá fronta), stejně jako ohlušující nebo ostré zvuky.

Nápoje a potraviny způsobující rozšíření mozkových cév: alkoholické nápoje, kyselé nápoje a potraviny, maso, vejce a mléko. Tyto potraviny obsahují látky rozšiřující cévy, jako je například aminokyselina phenylalanin.

Záchvat migrény může kromě toho vyvolat hlad, namáhavá tělesná činnost, studené pokrmy (například zmrzlina) a nápoje, antikoncepční prostředky a některé léky (například nitroglycerin).

Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie) je jednou z nejčastějších a nejvytrvalejších příčin migrény. Po konzumaci potravin z jemné mouky bohatých na sacharidy dochází k zvýšení hladiny cukru v krvi. Po rychlém zpracování těchto potravin nastává náhlé snížení hladiny cukru v krvi. Tím dochází k rozšíření mozkových cév a dostavuje se typická migréna.

Záchvat mohou vyvolat psychické faktory (například duševní vzrušení). Káva a nikotin mají silný stahující účinek na cévy, přestane-li je užívat člověk na ně zvyklý, může to u něj vyvolat migrénové bolesti hlavy.

Sedmdesát procent postižených migrénou jsou ženy v plodném věku. U šedesáti procent těchto žen se záchvat migrény dostavuje těsně před menstruací nebo v jejím průběhu, případně těsně po ní. U jiných žen se dostavují silné bolesti hlavy uprostřed menstruačního cyklu v průběhu ovulace. V těchto případech migréna zmizí ve třetím měsíci těhotenství. To znamená, že přerušení menstruačního krvácení osvobodí tyto ženy od migrény. Jednoznačně tedy existuje vztah mezi migrénou a poruchami hormonální rovnováhy.

Jsou známy ještě další typy bolesti hlavy, vyskytující se ve formě záchvatů, které nezapadají do pevně vymezeného chorobopisu migren. Jsou také způsobeny poruchami cirkulace a mohou trvat jeden až dva dny. Po záchvatech nastávají delší časové periody bez symptomů. Chronická forma, kdy pacient trpí celé roky bolestmi bez bezbolestných period, se vyskytuje velmi řídce.

Bolesti hlavy, které jsou vyvolány kontrakturou svalstva ramen, krku, pokožky na hlavě a obličejových svalů, se velmi často vyskytují u žen. Skoro ve všech případech je možno v pozadí potíží objevit nevyřešené duševní konflikty. Tento druh bolesti hlavy se dostavuje náhle jako pocit tlaku v celé hlavě. Jelikož bývá většinou doprovodným symptomem chronického strachu nebo deprese, může přetrvávat dokonce i několik let bez přestání.

Bolesti hlavy, vyvolané degenerativními změnami krční páteře, jsou často doprovázeny dalšími symptomy, jako nevolností, hučením v uších, poruchami vidění, sníženou schopností koncentrace i přemýšlení, depresivní náladou, celkovou únavou a tělesnou oslabeností. Tento druh bolesti hlavy se dostavuje v nepravidelných časových odstupech, častěji než dva až třikrát v týdnu. Začíná většinou ráno. Nemocní se probudí s bolestí v týlu, vyzařující tepavou a bodavou bolest dopředu. Může dojít i ke kombinaci různých druhů bolesti. Nemocní trpící bolestmi vyvolanými kontrakturami svalstva, trpí občas i záchvaty migrény.

Bolesti hlavy mohou být vyvolány i sexuální aktivitou. Několik minut před orgazmem se může dostavit bolest hlavy, způsobená zvýšenou svalovou aktivitou a rozšířením cév. Tyto bolesti hlavy jsou vyvolány zvýšeným krevním tlakem, který doprovází námahu a vzrušení. Jsou časté u mužů středního věku s mírně zvýšenými hodnotami krevního tlaku. Bolesti hlavy, které se dostaví v průběhu sexuální aktivity, bývají snadno zaměňovány se symptomy srdeční mrtvice.

K typickým potížím v období klimakteria patří tepavá bolest hlavy, Zapříčiněná současnými kontrakturami svalstva a rozšířením cév.

Bolesti hlavy mohou být doprovodným symptomem při následujících onemocněních: choroby oční, nosní a ušní, chudokrevnost, cukrovka, Otrava alkoholem, nikotinem, olovem nebo rtutí, srdeční choroby, mozkový nádor, nemoci ledvin, funkční poruchy žaludku a střeva a zkažené zuby.

Zdroj: Doktorka.cz - Dr. Jolanda Palágyi - Reflexní masáže rukou, nakladatelství Pragma

Withania

withania
 • Zmírňuje negativní působení stresu na organismus
 • Působí jako adaptogen a přispívá k překonání pocitů úzkosti
 • Zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu
 • Vykazuje antioxidační účinky a chrání organismus před negativním působením volných radikálů
 • Přípravek je vhodný zejména pro osoby často vystavené nadměrné psychické zátěži

Stress Care

StressCare
 • Zmírňuje negativní působení stresu na organismus
 • Přispívá k překonání pocitů úzkosti
 • Vykazuje antioxidační účinky a chrání organismus před působením volných radikálů
 • Přípravek je vhodný zejména pro osoby často vystavené nadměrné psychické zátěži

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

05.08.05 - 7962x

Hodnocení

Líbí se Vám tento článek? [ANO/NE]

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

AVICENNA Revue

Kategorie

Poslední diskuse

 1. Hladina cukru v krvi 12.02.07 21:10
 2. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" 04.07.06 01:45
 3. Osudná lahvinka - další článek o přípravku Anti Ethanol AE - O7 03.07.06 08:34
 4. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) 29.06.06 15:36
 5. Ing. Josef Kulovaný - Je to ve hvězdách 19.06.06 09:43

Poslední komentáře

 • Kolářová: Dobrý den, váš článek o cukru se mi moc líbil, jakož i většina článků na vašich stránkách. Měla bych na...
 • Z. Machková: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na spojitost hemeroidy a dlouhodobé kouření? Děkuji za vaše reakce....
 • Míla: [1] Souhlasím,mám vyzkoušeno....
 • Lucka: je mi 23let, zena, dneska na zachode kdyz jeme se chtela utrit jsem zjistlila, ze je zachod i voda cely...
 • KAtka: [111]tím bych si nebyla tak jistá ta viděla jenom peníze...

Poslední články

 1. Mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko
 2. Odvykání kouření pomáhá i cvičení
 3. Funkční změny zdravotního stavu
 4. Hubnutí přirozenou cestou
 5. Naše nová technologie v řízení provozu 2

Nejlépe hodnocené

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [1004]
 2. Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) [441]
 3. Snížená funkce štítné žlázy [235]
 4. Ignác Filip Semmelweis (1818 -1865) - Smrtící nákaza [183]
 5. Jiří Wolker [159]

Nejčtenější

 1. HEMEROIDY jsou "starou nemocí" [121931x]
 2. Snížená funkce štítné žlázy [66537x]
 3. Naše nová technologie v řízení provozu 2 [44934x]
 4. Hubnutí přirozenou cestou [44191x]
 5. Potraviny podporující střevní peristaltiku [43689x]

Příbuzné články

Hledám: Co může vyvolat migrénu

Žádné příbuzné články.

Avicenna - Avicena

TOPlist -

TOPlist