avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Capparis spinosa / kapara trnitá

Capparis spinosa

Capparis spinosa (Kapara trnitá), v Indii známá pod názvem Himsra, je poléhavý nízký keř, původně rostoucí v oblasti kolem Středozemního moře, zejména ve Francii, Španělsku, Itálii a Alžírsku. Uzavřená květní poupata, olivově zelené barvy, se v těchto zemích sbírají a pro svou pikantní nahořklou chuť se běžně používají jako součást místních tradičních specialit. Dále se tato rostlina vyskytuje na území Střední Asie, Severní Ameriky a Austrálie. Jak z dostupných historických pramenů vyplývá, Capparis spinosa se na území Indie dostala až v době nájezdů arabských a perských dobyvatelů. V současné době se tento keř vyskytuje zejména v provinciích Punjab a Rajastan.

Capparis spinosa (Kapara trnitá) roste ve formě nízkého poléhavého keře o výšce 100-150 cm. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité, přičemž na bázi každého řapíku se nacházejí drobné krátké trny. Velké nápadné květy, bílé nebo bledě růžové barvy, rozkvétají na dlouhých stopkách v úžlabí jednotlivých listů. Plody mají formu mnohosemenných dužnatých bobulí, kyjovitého či hruškovitého tvaru.

K léčebným účelům se tradičně používá kůra kmene tohoto keře, ale také listy, kořeny nebo pouze povrchová část kořenů neboli tzv. epiderm. Capparis spinosa vykazuje diuretické účinky a zároveň pozitivně působí na funkci ledvin. Všeobecně je však Capparis spinosa známá především pro své příznivé účinky na funkci jater. Účinné látky, obsažené v povrchové části kořene, snižují negativní působení toxických látek a jejich metabolitů na buňky jaterního parenchymu. Jedná se především o účinky alkoholu, drog, léků, antikoncepčních preparátů, cizorodých látek přítomných v přijímané potravě a dalších negativních vlivů životního prostředí.

Hepatoprotektivního účinku Capparis spinosa lze využít zejména u chronického poškození jater alkoholem, při steatóze jater neboli zvýšeném ukládání tuků do jater, v počínajících stádiích jaterní cirhózy, při chronické aktivní hepatitidě, při nechutenství a nespecifických zažívacích obtížích. Capparis spinosa je právě pro své hepatoprotektivní účinky hlavní účinnou komponentou v přípravku LiverCare.

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

Herbář

TOPlist -

TOPlist

Avicenna - Avicena