Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Příčiny suché pleti

plet

U suché pleti je snížená produkce mazových žlázek, což se projeví negativně na kvalitě kožního ochranného filmu. Kůže začíná nadměrně ztrácet vlhkost. Objevují se suchá, loupající se místa. Kůže je napjatá, snadno praská, je náchylná ke svědění, podráždění a tvorbě vrásek. Příčin vzniku suché pleti může být hned několik.

  1. Špatná strava s nadměrným omezením tuků, kdy chybí zejména esenciální nenasycené mastné kyseliny (nejlepší zdroj jsou za studena lisované rostlinné oleje, semena, ořechy a ryby).
  2. Nedostatečný příjem tekutin. Denní příjem tekutin, nejlépe nesycené vody, by měl být alespoň 2 litry. Je třeba mít na paměti, že alkohol, káva a čaj mají dehydratující účinek, proto je při jejich konzumaci vhodné pít více vody.
  3. Nadměrné používání mýdel, sprchovacích gelů a čistících prostředků, které narušují kyselý ochranný kožní film. Poškození se neprojeví ihned, protože kůže má vyrovnávající mechanismus, avšak po několika letech používání. Nejvhodnější jsou sprchovací a čistící prostředky na bázi olejů bez obsahu tenzidů (detergentů, saponátů).
  4. Pobyt v prostředí s extrémně suchým vzduchem (klimatizace, ústřední topení, letadla). Zvlhčovače vzduchu se proto určitě vyplatí.
  5. Pravidelné kouření či výskyt v zakouřených prostorech.
  6. Nadměrné opalování. Pro zmírnění negativních účinků ultrafialového záření je vhodné používat kvalitní opalovací prostředky a konzumovat dostatek betakarotenu (přírodním zdrojem jsou zejména žluté druhy ovoce, zeleniny a zelená listová zelenina).
  7. Biochemický peeling ovocnými AHA kyselinami též významně narušuje ochranný kožní film. I když přímo po zákroku je pleť hladší a vláčnější, protože jsou odstraněny staré buňky rohové vrstvy a obnaženy nové buňky, z dlouhodobého hlediska je mnohem choulostivější na zevní vlivy (kosmetické přípravky, sluneční záření…), ztenčuje se a začíná dříve stárnout.
  8. Kožní a celková onemocnění organismu mohou být též příčinou vzniku suché kůže ( např. cukrovka, porucha funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin, tlustého střeva…).
  9. Nedostatek vitamínů a minerálů, zejména vitamínu A , jeho provitamínu betakarotenu (zdroje vitamínu A - játra, olejovky, vejce, sýr, zdroje betacarotenu a vitamínu E (ořehy, celozrnná strava, vejce, ovoce, naklíčená zrna, chřest, zelená zelenina), selenu ( hnědá rýže, vejce, mléko, ovoce, zelenina) a zinku (ryby, sýr, mléko, zelenina, ořechy, semena, celozrnné potraviny), jodu (mořské řasy, mořská sůl, mořské ryby a plody moře, cibule) a křemíku (přeslička, kopřiva, křemičitá výživa s pylem) mývá za následek suchou kůži a suché lámající se vlasy.
  10. Nadměrné vysoušení mastné pleti např. vysokými koncentracemi alkoholu může vést ke vzniku suché pleti.

Řešením pro suchou pleť není neustálé promazávání, ale odstranění příčiny a obnova přirozených funkcí kůže. K tomu může přispět jak správná výživa, tak kosmetické přípravky obsahující např. následující byliny či éterické oleje: levandule, rozmarýn, okurka, aloe vera, ylang-ylang, růžové dřevo, pomeranč, pačuli, kadidlo, kdoule… Ochranné rostlinné vosky zase dokáží pleť chránit před nepřízní zevního prostředí, zejména v zimě.

Na suchou pleť nikdy nenanášíme neředěné oleje. Ty mají tendenci pleť ještě více vysušovat (proto se často doporučují u mastné pleti). Mazové žlázky dostávají informaci, že je na kůži dostatek mazu a samy utlumují svou činnost. Veškeré pěstící oleje vtíráme vždy do vlhké pokožky!! Vhodný je např. jojobový či mandlový olej.

Zdroj: Doktorka.cz

Nimba

Nimba
koupit!

Derma Care

DermaCare

Více o produktu

koupit!