Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Terminalia bellirica / vrcholák myrobalánový

Terminalia bellrica

Terminalia bellirica (Vrcholák), v Indii známá pod názvem Vibhitaka, je listnatý strom běžně se vyskytující ve vlhkých lesnatých oblastech Indie, Barmy, Malajsie, Filipín a Srí Lanky až do nadmořské výšky 1000m. K léčebným účelům se užívá hlavně plodů této rostliny a jejich dužnatého oplodí. Účinné látky v nich obsažené vykazují především adstringentní, tzn. stahující a tonizující účinky. Právě pro tyto vlastnosti se plody této rostliny nejčastěji používají k léčbě křečových žil a hemoroidů. Dužnaté oplodí plodů Terminalia bellirica je zároveň lahodně navinulé chuti a je jedlé.

Terminalia bellirica je listnatý strom dorůstající do výšky 10-20m. Má střídavé opadavé listy, široce eliptické, které jsou nahloučené na konci větévek. Kůra kmene a větví je šedomodrá a jemně zvrásnělá. Silně vonící květy jsou zelenožluté barvy a rozkvétají v úžlabí trnů. Světle zelené či žluté plody jsou vejčitého tvaru a obsahují vždy jednu pecku s jádrem.

Vzhledem k tomu, že zralé plody a jejich dužnaté oplodí obsahují značné množství tříslovin, využívá jich tradiční indická medicína při léčbě křečových žil a hemoroidů. Tato rostlina zároveň příznivě působí při onemocněních jater a při průjmech různé etiologie. Účinné látky obsažené v plodech Terminalia bellirica mají rovněž protizánětlivé a antimikrobiální účinky, čehož se často využívá při léčbě infekcí horních a dolních cest dýchacích. Terminalia bellirica současně optimálním způsobem ovlivňuje látkovou přeměnu tuků a snižuje tak hladinu cholesterolu v krvi. Tímto mechanismem omezuje riziko vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. Kůra kmene a větví má rovněž diuretické, tj. močopudné účinky a působí tak příznivě na funkci ledvin a močových cest.

Tato složka je obsažena v produktech