avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Terminalia chebula / vrcholák tříslovinný

Terminalia chebula

Terminalia chebula (Vrcholák myrobalánový), v Indii známá pod názvem Haritaki, je strom rostoucí v podhorských oblastech Himalájí až do nadmořské výšky 1500 m. K léčebným účelům se používají především plody této rostliny, které mají příznivé účinky na funkci gastrointestinálního traktu, tj. zejména na funkci tenkého a tlustého střeva.

Terminalia chebula je strom se zakulacenou košatou korunou. Listy jsou vejčitého či elipsovitého tvaru. Květy ve tvaru klasu jsou nažloutlé barvy. Plody ve formě peckovic elipsoidního až vejčitého tvaru jsou barvy oranžovohnědé. Zralé plody jsou tvrdé konzistence s obsahem světle žlutých semen.

Doslovný překlad sanskrtského názvu Haritaki znamená „odnáší, odplavuje“ nebo také „zbavuje všech nemocí“. Tento překlad svým významem vystihuje vlastní léčebné účinky Terminalia chebula. Účinné látky obsažené v plodech této rostliny stimulují především peristaltiku tlustého střeva a působí tak jako účinné laxativum. Těchto příznivých účinků se tradičně využívá v kombinaci s dalšími dvěma rostlinami Emblica officinalis a Terminalia bellirica. V této kombinaci vytváří Terminalia chebula směs známou v tradiční indické medicíně pod názvem Triphala. Účinné látky obsažené v plodech Terminalia chebula rovněž optimálním způsobem ovlivňují trávení tuků v gastrointestinálním traktu.

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

Tato složka je obsažena v produktech

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

Herbář

TOPlist -

TOPlist

Avicenna - Avicena