avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Rheum officinale / reveň lékařská

Rheum officinale

Charakteristika :

Český název rostliny/drogy: Reveň lékařská, Reveň dlanitá

Latinský název rostliny/drogy: Rheum officinale, Rheum palmatum

Český název čeledi: Rdesnovité

Latinský název čeledi: Polygonaceae

Používaná část: Oddenek, kořen (Rhei radix)

Významné obsahové látky: Atrachinony - aloe-emodin, emodin, chrysofanol a fyscion s jejich deriváty, třísloviny, šťavelan vápenatý.

Indikace :

Hlavní použití: Droga je tradičně užívána jako projímadlo i jako protiprůjmový prostředek. Průjmový účinek antrachinonů je dobře znám a protiprůjmové působení tříslovin také. Při malých dávkách se uplatňuje účinek tříslovin, při větších pak antrachinonů. V malých dávkách bývá také doporučováno použití reveně jako chuť upravujícího prostředku.

Kontraindikace :

Drogu by neměly užívat pacienti se zánětlivým onemocněním kloubů, ledvin a močových cest. Přípravky obsahující atrachinonové deriváty reveně i jiných rostlin by neměly být podávány dětem do 12 let, osobám se zánětlivým onemocněním zažívacího traktu. Kontraindikací je také těhotenství a doba kojení.

Nežádoucí účinky :

Nežádoucí účinky drogy jsou spojené s obsahem derivátů šťavelové kyseliny, které mohou poškozovat ledviny, sliznice zažívacího traktu i snižovat celkovou hladinu vápníku v organismu. Nejsou dosud důsledně prostudovány účinky dlouhodobého podávání antrachinových drog, proto je třeba opatrnosti. Popisovány jsou také alergické odezvy na reveň.

Interakce :

Při dlouhodobém užívání může dojít k zesílení účinku prostředků. stimulujících srdce.

Obvyklá dávka :

Droga 0.2-1.0 g . 0.2 g ve formě prášku nebo odvaru (150ml vody zalít dávku drogy, 5 minut vařit, scedit 10 minut po ukončení varu.) dvakrát denně jako chuť upravující prostředek. 1 g ve formě odvaru maximálně třikrát denně. jako projímadlo.

Upozornění :

Některé druhy reveně jsou používány jako zelenina např. reveň kadeřavá (rebarbora). Při její konzumaci je také třeba dbát na omezení pro některé osoby vzhledem ke zdravotní dispozici.


Autor : prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc.

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

Herbář

TOPlist -

TOPlist

Avicenna - Avicena