avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Chelidonium majus / vlaštovičník větší

Chelidonium majus

Charakteristika :

Český název rostliny/drogy: Vlaštovičník větší

Latinský název rostliny/drogy: Chelidonium majus

Český název čeledi: Mákovité

Latinský název čeledi: Papaveraceae

Používaná část: Nať (Chelidonii herba).

Významné obsahové látky: Alkaloidy izochinolinového typu, deriváty kyseliny kávové.

Indikace :

Hlavní použití: Je uváděno, že droga mírně tlumí bolest, podporuje vylučování žluči, působí proti baktériím, má zklidňující účinek. Též působí proti křečím hladkého svalstva. Na laboratorních testech byla prokázána schopnost zastavovat růst buněk a posilovat nespecifickou odolnost organismu. Další ověření vyžaduje ještě uváděný krevní tlak snižující účinek .

Tradičně je droga používána při jaterních a žlučníkových potížích (bolesti spojené s křečemi žlučových cest a zažívacího traktu) a nechutenství.

V lidové medicíně se traduje použití při kožních potížích jako jsou puchýřkaté vyrážky, svrab a bradavice. Také se doporučuje při zánětech žlučového měchýře, žlučových kaméncích, zánětu zažívacího traktu a řadě dalších často velmi závažných onemocnění, nicméně tato doporučení nejsou dosud doložena odbornými studiemi.

Kontraindikace :

Těhotenství a doba kojení jsou kontraindikování pro použití vlaštovičníkové nati.

Nežádoucí účinky :

V doporučených dávkách nehrozí zdravotní riziko. Starší údaje uvádí, že vyšší dávky drogy mohou působit jedovatě, což se projevuje pálením v ústech, nevolností, zvracením, krvavými průjmy, krví v moči a strnulostí. Přes nepřesvědčivé důkazy o dráždivosti mléčné šťávy při kontaktu s okem je tomu třeba zabránit.

Interakce :

Interakce nejsou uváděny.

Obvyklá dávka :

Sušená nať ve formě nálevu 0.5 g (150 ml vroucí vody zalít dávku drogy a po 10 minutách scedit) třikrát denně mezi jídlem.. Tekutý extrakt (Chelidonii extractum fluidum) v množství odpovídajícím maximálně 30 mg alkaloidů denně, což je 1-2 ml třikrát denně.

Upozornění :

Vlaštovičník větší je běžně řazen mezi významné jedovaté rostliny. Přestože nejnovější důkazy o jeho jedovatosti chybí je třeba při jeho používání postupovat velmi opatrně, dbát pokynů o dávkování a možných projevech nežádoucích reakcích.

Autor : prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc.

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

Herbář

TOPlist -

TOPlist

Avicenna - Avicena