avicenna

Company,
spol. s r.o.

herbální přípravky

e-mail: @

Artemisia absinthium / pelyněk pravý

Artemisia  absinthium

Charakteristika :

Český název rostliny/drogy: Pelyněk pravý

Latinský název rostliny/drogy: Artemisia absinthium

Český název čeledi: Hvězdnicovité

Latinský název čeledi: Asteraceae

Používaná část: nať (Absinthii herba), tinktura (Absinthii tinctura)

Významné obsahové látky: Hořčiny (až 0.4 %) obsahující hlavně absintin a silice (až 1.5 %), dále jsou zastoupeny flavonoidy a fenolické kyseliny,

Indikace :

Hlavní použití: Obě formy (nať i tinktura) se používají jako prostředky zlepšující chuť k jídlu, dále při poruchách trávení, při nedostatečném vylučování žaludeční kyseliny, žluči a jako prostředek proti nadýmaní a plynatosti. Uplatnění nachází i při křečových stavech střev a žlučového traktu.

Kontraindikace :

Při žaludečních a střevních vředech.

Nežádoucí účinky :

Pouze při výrazném předávkování se projeví jedovatost tujonu (složka silice) jako zvracení, žaludeční a střevní křeče, zadržování moči; ve vážnějších případech poškození ledvin, závratě, třes a křeč. Dlouhodobé používání ve formě alkoholických bylinných likéru může způsobit poškození centrálního nervového systému (absintismus).

Interakce :

Nejsou popisovány

Obvyklá dávka :

Nať se nejčastěji podává ve formě vodného nálevu, tj. 1-1.5 g jemně řezané natě se přelije 150 ml vroucí vody a po 10 min. scedit přes čajové sítko. Denní dávka nemá překročit 3 g natě. Pro zlepšení chuti k jídlu se vypije čerstvě připravený šálek půl hodiny před jídlem, pro úpravu vylučování žluči ihned po jídle.

Upozornění :

Nať, či tinktura nebo extrakt z ní připravené může být součástí složených léčivých přípravků, dávkování je pak dané celkovou biologickou účinností a je uvedené jako doprovodná informace na obalu nebo letáku přípravku.


Autor : prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc.

avicenna-avicena-avicennum-avicenum
AVICENNUM®
avicenna avicena avicennum avicenum

Tisk, email

Formát pro [tisk], pro [email].

Hledání

Herbář

TOPlist -

TOPlist

Avicenna - Avicena