Srdce a krevní oběh

srdce

Srdce je dutá svalová pumpa, která svými rytmickými a pravidelnými stahy neustále přečerpává krev do celého těla a tím umožňuje její obíhání v cévách. Krevní oběh je v těle životně důležitý mimo jiné pro dodávku kyslíku a živin tkáním a pro odvod odpadových látek a oxidu uhličitého. Srdce se skládá se ze dvou síní a dvou komor.

Srdeční sval potřebuje pro svou náročnou práci rovněž bohaté krevní zásobení. To je zajištěno dvěma věnčitými (koronárními) tepnami, které se větví v srdečním svalu a dodávají mu tolik potřebný kyslík a živiny. Intenzivní práce kosterních svalů (např. při těžké práci nebo při běhu), ale i psychické zatížení (např. rozrušení, strach) zvyšují nároky organismu na dodávku krve. Zdravé srdce na to pružně reaguje zrychlením a zesílením srdečních stahů. To vyžaduje rovněž zvýšení průtoku ve věnčitých tepnách, což u většiny lidí nečiní žádný problém.

Aby se srdeční sval stahoval koordinovaně a rytmicky, obsahuje systém uzlů a vodivých vláken, které zabezpečují vznik a převod elektrických podnětů (stimulů). Na základě těchto stimulů se stahují nejdřív srdeční síně, (krev proudí do komor) a následně srdeční komory (krev putuje do celého těla). Z výše uvedeného lze odvodit, že srdce pracuje automaticky; nervový systém pouze zrychluje a zpomaluje frekvenci (rychlost) a sílu srdečních stahů podle aktuální potřeby organismu.

EKG (elektrokardiografie) je přístrojová vyšetřovací metoda, která umožňuje grafický zápis elektrických proudů vznikajících při srdeční činnosti; může ji použít i praktický lékař. Je nepostradatelným pomocníkem při vyšetření všech srdečních chorob. Před zavedením specializovaných vyšetření to byla jedna z mála diagnostických metod používaných v diagnostice srdečních chorob.

Zdroj: Doktorka.cz - Pavel Bělunek, student 2. ročníku oboru Všeobecná sestra, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci