Aby naše srdce dobře pracovalo

Srdce je velký sval a jeho nepřetržitý tlukot závisí na rovnoměrném přísunu cukru o kyslíku. I nepatrný výkyv může způsobit trvalé poškození. Nejhorší je pro srdce konzumace bílého cukru, který způsobuje následný pokles krevního cukru.

Náš regulační systém je totiž stavěn na mnohem nižší koncentraci cukru ve stravě a na velké dávky vysoce koncentrovaného cukru reaguje hypoglykemickým šokem. Kromě poklesu hladiny cukru v krvi ochuzuje bílý cukr tělo i o vitamin B1 a kalcium a zhoršuje i zásobování kyslíkem.

Naopak srdci prospívá vitamin E, který pomáhá využití kyslíku a nakonec snižuje nároky organismu na něj. Dr. Evans z Kanady říká: "Vitamin E je nejhodnotnější prostředek, jaký zatím našli kardiologové na léčení srdce." Nejenže pomáhá při okysličování, ale chrání i před trombózou tím, že rozpouští sraženiny a odstraňuje jizvy ze srdce poškozeného infarktem. Vyskytuje se v oleji z pšeničných klíčků (240 mg/100 g), pak v pšeničných klíčcích, celozrnném obilí, za studena lisovaných olejích, syrových ořechách a semínkách.

Nedostatek vitaminu B způsobuje tvrdnutí cév a následně srdeční zástavu. Vitaminy B se vyskytují v pivovarských kvasnicích, játrech, pšeničných klíčcích, nerafinovaném celozrnném obilí, ořechách a semenech. Neužívejte jednotlivé syntetické B vitaminy neboť tím můžete způsobit nedostatek ostatních vitaminů. Užívejte raději vitamínové komplexy. Nejlepší je přijímat je v potravinách (droždí).

Linolenová kyselina je jedna z mastných kyselin, která se vyskytuje zejména v sójovém a olivovém oleji a může chránit před infarktem způsobeným krevními sraženinami (neplést s linolovou kyselinou, vyskytující se v ostatních rostlinných olejích!). Stadium vztahu mezi geografickým výskytem infarktu a tvrdostí vody ukázalo, že v populaci, která pije tvrdou vodu, se infarkt vyskytuje méně často. Tvrdá voda obsahuje kalcium, magnézium i jiné stopové prvky.

Kanadský lékař dr. P. Oriorechi jmenuje mezi nejnebezpečnějšími jedy pro srdce stolní sůl. Naopak draslík považuje za ochranný prvek. Dieta s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny zajistí všechny minerály.

Lecitin, obsažený především v sójových bobech, rozpouští cholesterol a brání tvorbě sraženin. Velcí jedlíci masa by ho měli přidávat ke stravě. Vitamin C působí antitoxicky, proti infekcím a proti stresům, rozpouští sraženiny a cholesterol.

Cholesterol není příčinou špatného stavu způsobujícího infarkt, nýbrž jeho důsledkem. Když v orgánech nastane nerovnováha způsobená požíváním cukru, soli, nedostatkem vitaminů E, B, C, minerálů apod., systém není schopen udržet vládu nad metabolismem cholesterolu a ten se ukládá v cévních stěnách a snižuje tím přísun kyslíku k srdci. Tento názor je založen na faktu, že mnoho lidí, jako třeba Eskymáci, některé kmeny severoamerických Indiánů, obyvatelé Tristan da Cunha a některé skupiny obyvatel Sibiře, konzumuje velké množství na cholesterol bohatých potravin, ale kornatění tepen ani infarkty se u nich nevyskytují. Bílý rafinovaný cukr je třeba vyřadit úplně a nahrazovat ho není třeba ničím, neboť ho přijímáme dostatek v ovoci, zelenině, obilí, prakticky ve všem. Podobný účinek na náš organismus má bílá mouka, rafinované škroby, příliš masa, mléka apod.

Zdroj: Doktorka.cz - Pavel Váňa - Průvodce bylináře Pavla celým rokem, nakladatelství Eminent

Terminalia -

terminalia
koupit!