Akné

O léčbě akné toho již bylo napsáno mnoho, ale přes to stále více přibývá problémových pletí. Z lékařského hlediska je akné neboli trudovitost, kožní onemocnění, charakterizované zánětem mazových žláz. Většinou bývá spojena s výrazným mazotokem (seborea - mastná pleť).

Vyskytuje se od nejlehčích forem - komedony (černé tečky) až po hnisavé a jizvící projevy. Akné nepostihuje pouze dospívající mládež, nýbrž se začíná stále více objevovat u lidí všech věkových kategorií, důsledkem zhoršujícího se životního stylu.

Na vzniku akné se může podílet nejenom genetická dispozice, ale také nesprávná výživa, stres, nedostatečný pitný režim, alergie na přírodní či umělé alergeny, chemické sloučeniny, konzervační látky, syntetické léky apod. Tyto faktory způsobují navršení toxinů v těle, které přímo ovlivňují stav pleti. Z kosmetického hlediska má největší problémy mastná nebo smíšená pleť. Zde je vždy daleko větší riziko výskytu zánětlivých procesů, pokud dojde k dysharmonii v těle třeba důsledkem navršení toxinů.

Dále mohou problémy s akné nastat důsledkem ztenčení rohové vrstvy, tím se pleť na povrchu vysušuje a zapříčiňuje tvrdnutí a lámání vnější ochranné vrstvy. Pleť začíná být zároveň velmi přecitlivělá a náchylná k infekci, kdy se zpomalují vnitřní metabolické pochody v pokožce. Pokožka špatně pracuje, její obranyschopnost je oslabená. Pleť se stává křehkou, přesušenou a zároveň se vyskytují aknózní projevy. Velká chyba nastává v ošetření tohoto typu, jakoby se jednalo o suchý typ pleti. Tím dochází nejenom ke zhoršení aknózních projevů, ale zároveň jsou mazové žlázy více drážděny, zvláště pokud se aplikují stimulační přípravky na podporu tvorby kožního mazu. Pleť je špatně prokrvována, může docházet k rozšíření pórů, které se mohou čím dál víc ucpávat díky špatné kvalitě kožního mazu.

Základní postup pro eliminaci či alespoň zmírnění symptomů je:

 1. detoxikovat tělo ve všech postižených oblastech
 2. obnovit vnitřní rovnováhu výživy těla
 3. ulevit navršenému stresu v těle
 4. samozřejmě se vyhnout další interakci s útočícími alergeny nebo faktory v těle
 5. podstoupit stimulační a ochrannou externí kúru pleti a vybudovat si návyk na patřičný režim v péči o pleť

Pro zlepšení celkového vzhledu a stavu pleti je důležité dodržet čtyři základní postupy v péči o pleť.

 1. ČIŠTĚNÍ
  čištění pokožky je první a základní krok k dosažení zdravé a krásné pleti. Jestliže není o ni dostatečně pečováno obvykle se na ní shromáždí tvrdší zrohovatělá vrstva, jež ucpává póry, brání spodnějším vrstvám v dýchání, zachycuje toxiny (jedy), odpadový materiál v epidermální vrstvě, a tím poskytuje živnou půdu bakteriím - proto vzniká infekce. Tím , že odstraníte zmíněné zbytky, uděláte pro svou pleť neocenitelnou službu.
 2. HYDRATACE
  Hydratace u problémové nečisté pleti je také velmi důležitá a neměla by se opomíjet. Pleť je ošetřována adstringentními, dezinfekčními přípravky, které regulují tvorbu kožního mazu. Ale i přesto by se měla u problémové pleti používat hydratace lehká, bez olejů, tuků, aby zbytečně nezatěžovala mazové žlázy. Měla by umožňovat hluboké pronikání vlhkosti do spodních vrstev pleti, kde by měla vlhkost zakonzervovat a udržet tak pleť po celý den svěží. Zamezit nadměrnému přesoušení, ale nepromašťovat pokožku.
 3. DETOXIKACE
  detoxikací rozumíme odplavování odpadových, škodlivých látek z pleti.
 4. PREVENCE
  Ochrana a prevence před tvorbou zánětlivých procesů a tím docílení hladké pleti s jemnou strukturou.

Toto ošetření je přirozené, nepoškozuje pleť, neztenčuje rohovou vrstvu, neobsahuje návykové látky a je vhodné pro všechny věkové kategorie.

Zdroj: Doktorka.cz