Strava podle sezóny

jaro

Pro každé roční období je ideální určité složení potravy. Když se zamyslíme nad svými chutěmi, v průběhu roku se jistě mění. V létě máme větší chuť na syrové ovoce a zeleninu, v zimě pokrmy více tepelně upravujeme. Určitá strava v sezóně podporuje činnost příslušných orgánů, na jejichž funkci je v průběhu ročních období kladen zvýšený nárok.

Sezónní strava pro jaro

Na jaře potřebuje organismus více vitaminu C, vlákniny, nenasycených mastných kyselin, kvalitních rostlinných bílkovin. Tyto látky přijímáme hlavně v čerstvé listové zelenině, obilí a celozrnném pečivu, luštěninách, ovoci. Je vhodné omezit nebo zcela vynechat živočišné tuky, uzeniny, vejce, tučné mléčné výrobky. Jídla méně tepelně upravujeme. Vaříme jarní zeleninové polévky. K jaru patří předvelikonoční půst, bylinné očistné kúry např. kopřivy.

Sezónní strava pro léto

Zvyšujeme příjem tekutin ve formě bylinných čajů, ovocných čerstvých šťáv, piva. Ráno podporuje hořká chuť funkci žaludku a stimuluje tvorbu trávicích enzymů. V poledních hodinách je vhodná pro funkci tenkého střeva, večer podporuje funkcí krevního oběhu a sexu. Kvalitní hořkou chuť má pivo, čekankové puky, kořeny a listy pampelišek. Živočišné tuky omezujeme.

Sezónní strava pro podzim

Podzim je obdobím zvýšené aktivity plic a tlustého střeva. Upřednostňujeme pikantní chutě. Pokrmy tepel ně upravujeme. Přidáváme do jídelníčku více pokrmů z masa. Jako příloha je vhodná rýže doplněná houbami, pikantním kořením (zázvor, bobkový list, nové koření, tymián, cibule, česnek atd.).

Sezónní strava pro zimu

Pokrmy tepelně upravujeme, mohou být kaloricky vydatnější. Dáváme přednost slané chuti, více používáme mořskou sůl, mořské řasy, mořské ryby. Jídelníček doplníme pohankou, rýži, přidáme jáhly.

Zdroj: Doktorka.cz - Alena Katčinetzová - Chronický únavový syndrom, nakladatelství Triton