Tloustnutí při odvykání kouření

cigareta

Při odvykání kouření lidé často přibírají na váze, během prvního roku bez cigaret to mohou být tři až čtyři kilogramy. Příčinou je podle Evy Králíkové z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nejen nahrazování cigaret bonbonem, sušenkou či oříšky, ale i vliv nikotinu na metabolismus a peristaltiku zažívacího ústrojí.

Nikotin zpomaluje vyprazdňování žaludku a oddaluje pocit hladu. Na střevo působí opačně a jeho činnost urychluje. Zvýšená chuť k jídlu patří při zbavování návyku mezi abstinenční příznaky. Lidé, kteří chtějí přestat kouřit, by však měli místo sladkostí chroupat zeleninu a pít hodně neslazených tekutin. Přibírání na váze se lze podle odborníků vyhnout také náhradní nikotinovou léčbou.

Podle Petra Suchardy z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice zvyšují akutní účinky nikotinu stimulací nervového systému výdej energie o pět až deset procent. Skoncování s návykem vedlo podle studií k nárůstu váhy sledovaných osob v průměru o 2,9 kilogramu. Váhový přírůstek byl úměrný počtu denně vykouřených cigaret a fyzické aktivitě.

Kouření cigaret a obezita jsou považovány za dvě nejpodstatnější odvratitelné příčiny smrti. V ČR kouří podle Králíkové 40 procent mladých lidí ve věku do 18 let a 31 procent dospělých.

Zdroj: Doktorka.cz - Jitka Klejnová - ČTK

Garcigym 50

Garcigym 50
koupit!