"Do dvaceti jez, kolik můžeš, do padesáti, kolik musíš, a po padesátce tak málo, jak jen můžeš." (Paracelsus)
Ideální hmotnost orientačně vypočítáme podle Brocova vzorce. Ideální váha = tělesná výška v cm - 100 = kg. Tolerujeme 10 % nadváhy. Přesnější je hmotnostní index BMI (z angl. body mass index). Je to poměr hmotnosti těla (v kg) ke druhé mocnině tělesné výšky (v metrech). Norma činí 22-25.
Tuková tkáň se rozrůstá při zvýšené tvorbě mastných kyselin. Tuto tvorbu povzbuzuje inzulín (působek neboli hormon ze slinivky břišní), dále ženské pohlavní hormony estrogeny ("estrus" = říje). Proto je u žen častý nástup otylosti v těhotenství a v přechodu, kdy vyměšování těchto působků vzrůstá. Zvětšování tukové tkáně podporuje i chlad. Tuk se ukládá i při nepravidelném stravování během dne.
Vždy ve stejném oblečení a ve stejnou dobu. Nejlépe ráno. Při normálním způsobu stravování a při běžném způsobu příjmu tekutin bývá při redukci večerní váha v průměru 0 0,5-1,5 kg vyšší oproti ranní. Před vážením překontrolujeme nulovou polohu vah a čas od času i citlivost metodou přívažku. Používáme vždy stejné váhy.
1. Redukce nadváhy nesmí poškozovat zdravotní stav, ale naopak vést ke zlepšení kondice.
2. Hubnutí má být podmíněno co nejvíce odbouráváním tuků, a ne odvodněním nebo ztrátou aktivní svalové hmoty
3. Redukce musí být efektivní, to znamená, že musí být dosaženo přiměřeného poklesu nadváhy.
Závěr - pří 8 a 10 kladných odpovědích máte naději na trvalé zhubnutí, při 5 až 7 je naděje na trvalé zhubnutí 50 %, při 1 až 4 kladných odpovědích je šance asi ve 25 %.