S kocovinou lze bojovat i tabletami

Účinky přípravků, které pomáhají proti nevolnosti a bolestem hlavy, však zatím nejsou ověřeny

Je možné pít alkohol a druhý den necítit žádnou bolest hlavy a nevolnost? Právě to lidem slibují různé přípravky, které lze běžně koupit v lékárně.

Vánoce nejsou jen svátky klidu a rodiny. Snesly by i název slavnosti alkoholu. Ten se podává, aby lépe chutnalo štědrovečerní menu. Nabízejí ho i příbuzní a přátelé, ke kterým lidé v tomto období chodí mnohem častěji než jindy. Nemluvě o silvestrovské noci. Na nepříjemné ranní probuzení po bouřlivé noci mnozí lidé trpce vzpomínají celý následující rok.

„Už nikdy žádná kocovina," právě to slibují produkty, které podle výrobců výrazně snižují nepříjemné potíže po požití alkoholu, nebo dokonce úplně zabraňují jejich propuknutí. Na českém trhu je takových přípravků několik. Žádný z nich ale není registrován jako lék, nýbrž pouze jako doplněk stravy. To znamená, že neprošel takovým testováním jako léčivé přípravky, a jeho účinky tudíž nejsou spolehlivé.

Přírodní přípravky jsou bezpečnější

„Nevím o žádném přípravku, který by působil na odbourávaní alkoholu. Studie, které by něco takového potvrzovaly, zatím nejsou," říká Karel Nešpor, vedoucí oddělení léčby závislosti mužů v Psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Dokonce varuje před užíváním léků, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou - například acylpyrin. Tato kyselina totiž dráždí žaludek, což může vyústit až v krvácení do žaludeční sliznice. Pokud ale chcete některý z „léků proti kocovině" použít, vybírejte si ty, které byly vyrobeny na přírodní bázi. „Pokud nepomohou, alespoň neuškodí," míní Nešpor. Vedlejší účinky „léků" proti kocovině zatím nejsou úplně jasné. Podle některých konzumentů alkoholu se ale může objevit zvýšená spavost a další nevolnost.

Neškodným se Nešporovi jeví pouze jeden z nových preparátů, který jeho výrobce označuje za přelomový. Přípravek pod názvem ANTI ETHANOL 07 se prezentuje jako objev českých vědců. Vědci na farmaceutické fakultě v Hradci Králové dostali původně za úkol připravit směs látek, která by pomáhala při ochraně jater.

Využití přípravku, který se skládá z výtažků ze šesti rostlin, bude ale poněkud jiné. Vede totiž k rychlejšímu odbourávání alkoholu v lidském těle. Přispívá k tomu zvýšená aktivita jaterních enzymů, které se na odbourávání alkoholu podílejí.

Podle Milana Kalába, specialisty na choroby jater z 1. lékařské fakulty pražské Univerzity Karlovy, se problémy jako vyčerpanost a nevolnost po požití tabletek zmírnily o padesát až sedmdesát procent.

„Žádné zázraky ale od těchto přípravků nečekejte," upozorňuje Nešpor. Na každého člověka totiž působí alkohol jinak. Preparáty proti kocovině se užívají před samotným pitím. Stojí kolem 150 korun.

Co je vlastně kocovina

Francouzi tento stav nazývají „dřevěná huba", Němci „kvílení koček". Pro Čechy je to zase jednoduše „kocovina".

Co v takové nepříjemné chvíli nastává v lidském organismu? Alkohol dráždí žaludek a trávicí trakt, což se projevuje nevolností a zvracením. Mohou za to toxiny, které jsou v alkoholu obsaženy. Když se tyto toxiny dostanou do krevního oběhu, organismus se s nimi snaží vyrovnat tak, že začne produkovat bílkoviny pod názvem citokiny. Zvýšený počet bílkovin ale způsobí zánět.

Ten se projevuje jako bolesti hlavy, zažívací problémy, malátnost nebo otupělost. Alkohol zároveň odvodňuje, což se projevuje velkou žízní. Z organismu se kromě vody ztrácejí i minerály a vitaminy. Alkoholické opojení zároveň stáhne cévy, což pocítíte jako únavu a vyčerpání. Vladimír Beran z protialkoholické poradny v Karlových Varech má proto jednoduchou poučku: „Nejlepší je vůbec nepít".

Zdroj: Lidové noviny (28.12.2004)