Z pokladnice čínských léčivých rostlin 3

III. Nejvýznamnější rostliny tradiční čínské medicíny

V této části se budeme věnovat několika desítkám rostlin, které jsou v tradiční čínské medicíně používány nejvíc.

znaky

Vybrat je co nejlépe je velice složitý problém, neboť tato medicína využívá stovek druhů s velmi rozdílným areálem rozšíření. Mnoho z nich roste od severních zeměpisných šířek až do tropů, jiné rostliny vyžadují zcela specifické podmínky prostředí a rostou pouze v omezené oblasti. Z toho vyplývá i skutečnost, že zatímco některé lze pěstovat s úspěchem i u nás, jiné je možno získat jen dovozem drogy. Nesmíme také zapomínat, že čínská fytoterapie vychází v naprosté většině případů z bylinných směsí, v nichž jsou jednotlivé druhy v určité hierarchii.

České jméno: Pazvonek chloupkatý
Čínské jméno: Dangshen (tang-šen)

Roste planě především v Číně, ale i Koreji a na jihu Dálného východu. Tvoří zde podrost v hustých porostech keřů v nadmořské výšce kolem 700 m nad mořem. Charakteristické jsou půdy těžší,

pazvonek

chladnější, s dostatkem vody. V našich klimatických podmínkách roste ve volné půdě bez problémů a dobře přezimuje. Pěstuje se ze semen přímým výsevem nebo před pěstováním sazenic. Sklízet lze již jednoleté kořeny.

Botanická charakteristika: Víceletá liána 2 - 3 m dlouhá. Mrkvovitý kořen válcovitého nebo protaženě kuželovitého tvaru, připomínající kořen ženšenu.

V tradiční čínské medicíně je droga charakterizována jako droga povahy vyrovnané až mírně teplé, chuti sladké, s vazbou na meridián - plíce a slezinu.

Vlastnosti: Doplňuje qi středního zářiče, rozhojňuje qi a rodí tekutiny. Indikace: Prázdnota sleziny a žaludku, prázdnota qi a krve, ochablost končetin, palpitace, záducha, chorobné pocení, vyhřeznutí konečníku a dělohy.

Kontraindikace: Nejsou známy.
Neslučitelnost: Není známa.
Léčebné účinky: Užívá se při chronické únavě, hypertenzi,

pazvonek 2

ztrátě chuti k jídlu, vyčerpání po chirurgickém zákroku nebo porodu, nadýmání, snížené imunitě, hypoglykémii.

Způsoby užití: Denní dávka je 10 - 30 g suchých kořenů ve dvou dávkách na lačno. Úspěšně lze užívat odvarů, případně extraktů z kořene v kombinaci s dalšími bylinami při léčení hypertenze, některých druhů anémie, astmatu, impotence a při eliminaci zažívacích potíží. Extrakty z čaje se mohou dobře uplatnit jako výživný a vitalizující nápoj podporující chuť k jídlu, zvyšující odolnost organismu i jeho regenerační schopnosti po zvýšené fyzické zátěži.

Nať je tradičním čínským léčivem pro generalizovanou sklerodermii se zaměřením na zlepšení výživy a odolnosti, podporu cirkulace krve a celkové zvýšení vitality.