Nějak se Vám ten život vleče?

„Ženatí muži žijí déle - nebo jim to alespoň tak připadá."

Chronometr lidského života je zařízení vysoce demokratické - stejně rychle tiká pánům i kmánům, jenom ten celkový počet kmitů kyvadla je individuální. Jinak je tomu ovšem se subjektivním vnímáním času. Zatímco v mládí nám rok připadá téměř nekonečný, starý člověk se nestačí divit, že od vánoc do velikonoc si skoro ani nevydechne, jenom ta penze by mohla chodit trochu častěji.

Uzel

Že jsem vám neprozradil nic nového? Inu, vždyť i ten v záhlaví uvedený J.N. Nestroy vlastně omílá tisíckrát prověřenou skutečnost. Ženatí muži totiž opravdu žijí déle. O tom vypovídají četné statistiky. Důvody jsou více než jasné: pravidelnější životospráva a všechno to, čemu se říká „péče o člověka". Snad ani nemusím připomínat, že výjimky potvrzují pravidlo a těch několik málo obětí zrůdných manželek, které své muže umučí, otráví, utopí nebo přivedou do blázince, nemůže mít na celkovou statistiku žádný podstatný vliv.

Není žádným tajemstvím, že rychlost ubíhání času závisí na celkové duševní a tělesné pohodě. Pokud je lidské zdraví definováno „stavem dokonalého blaha", je snad každý člověk v průběhu života dokonale zdráv jen několik okamžiků. Není divu, že by rád zadržel tu chvíli vyváženosti tělesných šťáv, ale ona, mrška, nepočká, ale kvapem prchá v dáli a nás tu zanechává zase s každodenním trápením. Čas ubíhá rychleji na dovolené na Kanárských ostrovech než v nápravném zařízení III. cenové skupiny, divák napínavého filmu žije rychleji v kině, naopak se mu čas nevýslovně vleče v zubolékařském křesle.

A ještě existuje jedna překvapivá statistika. Čas rychleji ubíhá manželům nevěrným. Manželská nevěra však může sehrát roli pozitivního faktoru pouze když je důsledně tajena. Takové manželství pak funguje paradoxně lépe. Pokud někdy selže v manželství mužova potence, žena se mylně domnívá, že příčinou je nevěra a neví, že právě nevěra se většinou projevuje zvýšenou a nekolísající potencí k vlastní ženě. Rovněž nevěrné ženy planou k vlastním mužům zvýšenou vášnivostí. Ve zdravém manželství se nejlépe cítí podváděný partner, pokud ovšem o nevěře neví. Co jenom už bylo navymýšleno vtipů o dárcích v roli výkupného. Zatím však nevěrný muž kupuje ženě šperky a květiny nikoliv v důsledku špatného svědomí, ale že je podvědomě na svou nevěru hrdý - svět se mu jeví v příznivějších barvách. Pokud se týče zatloukání, jsou na tom ovšem muži podstatně hůře. V dovednosti lhaní a úhybných manévrů ženy nepochybně vedou. Mají prý také méně výčitek svědomí a snáze si dokáží namluvit, že je jejich chování správné.

Ve zdravém manželství s přiměřenou mírou mimomanželských zkušeností trvá sexuální život o 10 let déle než tam, kde se žije v absolutní věrnosti. Zdůvodnění výsledků tohoto výzkumu však může kulhat na obě nohy. Delší sexuální život asi nebude důsledkem nevěry, spíše se jedná o lidi mající po celý život zvýšený sexuální apetit. Naprostá věrnost by potom nebyla ani tak znakem pevné morálky, jako spíše slabého libida. A tady už nezbývá než opět citovat klasika: „Hodnota věrnosti impotentního muže je rovna nule". To ovšem už neřekl Johann Nepomuk Nestroy, ale Miroslav Plzák.

Doc MUDr. Radim Uzel