GastriCare – Optimální funkce trávicího traktu

GastriCare působí příznivě na činnost gastrointestinálního traktu. Optimálním způsobem ovlivňuje funkční biochemii žaludku a sekreci žaludečních šťáv. Reguluje pH žaludeční šťávy a zmírňuje negativní projevy špatného trávení, jako je nechutenství, pyróza, říhání, pocit plnosti a nadýmání.

gastri

Těmito obtížemi trpí v průměru až 40% naší populace a jejich příčina bývá často nejasná. V odborné literatuře se tato symptomatologie označuje jako dyspepsie, která je definována jako chronické nebo často se vyskytující obtíže lokalizované v horní části krajiny břišní. Nejčastěji se jedná o pocity plnosti a těžkosti, říhání, nadýmání, pálení žáhy a pocit na zvracení. U pacientů trpících touto symptomatologií není obvykle zjištěn žádný objektivní (somatický) nález a jejich pravou příčinu lze v těchto případech stanovit jen velmi obtížně. Tyto příznaky jsou pak označovány jako poruchy funkčního charakteru a často se jedná o onemocnění psychosomatického původu.

Častou příčinou dyspepsie také bývá porucha funkční biochemie žaludku. Metabolické funkce žaludku jsou z velké míry založeny na tvorbě žaludeční šťávy a na jejích trávicích účincích. Význam mají také metabolické děje vázané na žaludeční sliznici ve smyslu její resorpční a inkreční funkce. Žaludeční šťáva je ve své podstatě směsí dvou sekretů. Je to jednak silně kyselý sekret s obsahem kyseliny chlorovodíkové, secernovaný krycími (parietálními) buňkami žaludeční sliznice a mírně alkalický sekret, s obsahem proteolytického enzymu pepsinogenu a sodíku. Nalačno je v žaludku přítomen právě tento slabě alkalický sekret. Po požití stravy dochází k sekreci kyseliny chlorovodíkové, její koncentrace rychle stoupá a pH žaludku klesá na hodnotu 1,5 až 2,5. Hlavním úkolem kyseliny chlorovodíkové je denaturace bílkovin, což napomáhá jejich hydrolýze, částečně i sterilizaci potravy a rozpouštění ve vodě nerozpustných solí vápníku a železa.

GastriCare příznivým způsobem ovlivňuje sekreci žaludeční šťávy a přispívá ke zmírnění obtíží spojených s poruchami funkce trávicího traktu. Obsahuje vyváženou kombinaci složek rostlinného původu a minerálních látek, kterých se již po celá staletí využívá v rámci tradiční indické medicíny. Rozemleté zpopelněné schránky měkkýše Cyprea moneta a kalcinované lastury Turbinella rapa a Xanchus pyrum příznivě ovlivňují proces zažívání, zejména digestivní funkce žaludku. Embelia ribes a Zingiber officinale (zázvor lékařský) optimálním způsobem stimulují sekreci žaludeční šťávy. Triphala (Emblica officinalis, Terminalia bellirica – vrcholák, Terminalia chebula – vrcholák myrobalánový) je směsí tří rostlin, které rovněž příznivým způsobem ovlivňují funkci gastrointestinálního traktu.

Zingiber officinale (Adrak)

Zingiber officinale (zázvor lékařský), v Indii známý pod názvem Adrak nebo také Sunthi, pochází z jihovýchodní Asie. Pro svou sladce pikantní chuť se pěstoval již ve starověké Indii a Číně. Do antického Řecka a Říma se pak dostal jako jedno z prvních běžně užívaných koření. V současné době se zázvor pěstuje pouze v uměle pěstovaných kulturách a planě rostoucí se již nevyskytuje. Užívanou částí zázvoru je jeho kořen nebo přesněji řečeno oddenek. Tyto oddenky se suší a následně melou, případně jsou používány v čerstvé podobě. Zázvor má využití v celé řadě světových kuchyní a nejčastěji se používá do masitých pokrmů, marinád na zvěřinu, ale také k výrobě likérů. V současné době více než padesát procent jeho světové produkce pochází z Indie, Jamajky, Brazílie a Nigérie.

Zingiber officinale

Zingiber officinale je vytrvalá rostlina patřící do stejnojmenné čeledi Zingiberaceae. Z hlízovitě členěného plazivého oddenku vyrůstá několik lodyh, které dosahují výšky až 1 m. Tyto lodyhy jsou porostlé dvěma řadami úzkých přisedlých listů. Z oddenků také vyrůstají bezlisté květonosné stvoly, které jsou na svých koncích zakončené hustým, příjemně vonícím klasovitým květenstvím. Plody jsou ve formě trojpouzderné mnohosemenné tobolky.

Léčivé účinky zázvoru jsou v tradiční indické medicíně využívány již po celá staletí. Účinné látky obsažené v jeho oddencích optimálním způsobem ovlivňují procesy trávení v gastrointestinálním traktu. Příznivě působí zejména na funkční biochemii a digestivní funkce žaludku. Zmírňují dyspeptické obtíže, jako je pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, časté říhání, pálení žáhy, nadýmání, plynatost a nucení na zvracení. Zázvor také potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, a závratě. Extrakt z oddenků zázvoru má rovněž inhibiční vliv na syntézu prostaglandinů a prostaglandinových endoperoxidů, jako mediátorů zánětu a vykazuje tak protizánětlivé účinky. Zázvor působí také jako účinné afrodisiakum. Zingiber officinale je pro své příznivé účinky na funkci gastrointestinálního traktu obsažen v přípravku GastriCare.