Charakteristika :
Český název rostliny/drogy: Jitrocel kopinatý
Latinský název rostliny/drogy: Plantago lanceolata
Český název čeledi: Jitrocelovité
Latinský název čeledi: Plantaginaceae
Používaná část: List (Plantaginis lanceolatae folium) , herba (Plantaginis lanceolatae herba).
Významné obsahové látky: Iridoidy, především aukubin a katalpol, slizy, třísloviny, fenolické kyseliny, flavonoidy.
Indikace :
Hlavní použití: Droga je používána ke zmírnění dráždění horních cest dýchacích při katarech. Další využití je při zánětech sliznice ústní dutiny a hrdla. Zevně se využívá působení proti baktériím při hojení ran a povrchových zánětech pokožky. (takto působí pouze tekuté extrakty připravené za studena nebo čerstvá šťáva z listů). Pokusně byla prokázána schopnost částečně chránit jaterní tkáň před různými jedy včetně jedovatých látek muchomůrky zelené.
Kontraindikace :
Nejsou známy.
Nežádoucí účinky :
Nejsou popisovány.
Interakce :
Interakce nejsou uváděny.
Obvyklá dávka :
Rozdrobená droga 2-4 g ve formě čerstvého nálevu (150 ml vroucí vody zalít dávku drogy a po 10 minutách scedit) několikrát denně.Tekutý extrakt (Plantaginis extractum fluidum) 1:1 ve 25% alkoholu – 2-4 ml třikrát denně. Z drogy se také připravuje sirup (Plantaginis sirupus).
Upozornění :
V některých evropských zemích je také požívána droga z jitrocele většího (Plantago major). Je uváděna především jako močopudný a protikrvácivý prostředek. Droga může způsobovat alergické dotykové záněty kůže, zvyšovat napětí dělohy a způsobovat průjmy. Nedoporučuje se podávat v těhotenství..
Každá jitrocelová droga a každý přípravek z nich připravený je nutné chránit před světlem jinak po čase černá.