Hypericum perforatum / třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum

Charakteristika :

Český název rostliny/drogy: Třezalka tečkovaná

Latinský název rostliny/drogy: Hypericum perforatum

Český název čeledi: Třezalkovité

Latinský název čeledi: Hypericaceae

Používaná část: Nať ( Hyperici herba)

Významné obsahové látky: Antrachinonové sloučeniny hypericin), flavonoidy (hyperosid), fenoly, třísloviny (až 9 %), silice.

Indikace :

Hlavní použití: Je uváděno, že droga vykazuje účinek zklidňující a stahující. Tradičně je užívána při podráždění, vzrušení, bolestech nervového původu, zánětu sedacího nervu a funkčních poruch spojených s klimaktériem. V testovacích laboratořích byl třezalce dále prokázán účinek proti virům chřipky i schopnost tlumit rozvoj zánětu a vředové choroby, působit proti depresím, apatii a křečím.

Kontraindikace :

V těhotenství a době kojení se užívání třezalky nedoporučuje.

Nežádoucí účinky :

Jsou potvrzeny alergické reakce na třezalku. Může dojít ke zcitlivění na sluneční záření; po užití přípravku s obsahem látek z třezalky opožděný kontakt se slunečním zářením vyvolává na kůži záněty, někdy velmi těžko se hojící (fotodermatitis).

Interakce :

Vysoké dávky mohou ovlivňovat již existující lékovou léčbu depresí.

Obvyklá dávka :

Sušená nať 2-4 g ve formě nálevu třikrát denně. Tekutý extrakt (Hyperici extractum fluidum) 1:1 v 25% alkoholu – 2-4 ml třikrát denně.

Upozornění :

Třezalka je také používána jako potravinářská doplňková látka, její obsah je omezen na maximálních 0.1 mg hypericinu v  jednom kilogramu konečného výrobku.

Autor : prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc.