Pimpinella anisum / anýz vonný

Pimpinella anisum

Charakteristika :

Český název rostliny/drogy: Anýz vonný, syn. Bedrník anýz

Latinský název rostliny/drogy: Pimpinella anisum

Český název čeledi: Miříkovité

Latinský název čeledi: Apiaceae

Používaná část: Plod (Anisi fructus), silice (Anisi aetheroleum)

Významné obsahové látky: Silice (až 14 %) obsahující hlavně anetol, kumariny a flavonoidy.

Indikace :

Hlavní použití: Obě používané části – silice a plod jsou používány jako prostředky usnadňující vykašlávání, uvolňující křeče, ulevující při nadýmání a plynatosti a působící proti střevním parazitům. Tradičně jsou proto užívány při průduškovém kataru, dávivém kašli, kolikovitém nadýmání. Místně při vších a svrabu. Doporučují se při zánětu průdušek a průdušnice s přetrvávajícím kašlem a preventivně se užívají při podávání projímadel k předcházení bolestivých kolik. Bylo potvrzeno zvýšené vylučování mateřského mléka po konzumaci přípravků s obsahem anýzové silice.

Kontraindikace :

Při zvýšené citlivosti k rostlinným produktům (alergické reakce). Tradičně je anýzový plod označován jako potratový prostředek, v těhotenství jej proto není vhodné užívat.

Nežádoucí účinky :

Po kontaktu silice s pokožkou mohou vznikat alergické záněty, které jsou někdy vyprovokovány nebo zesíleny působením světla (slunečního záření). Konzumace nad 1 ml silice může způsobit nevolnost, zvracení i plicní otok. Nicméně běžné dávkování a denní příjem silice (je zastoupena v řadě zeleninových druhů) nevykazují nežádoucí účinky.

Interakce :

Vysoké dávky mohou narušit léčbu léky snižující krevní srážlivost a hormonální léčbu pohlavními hormony včetně hormonální antikoncepce.

Obvyklá dávka :

Sušené plody v dávce 0.5-1.0 g nebo z nich připravený nálev třikrát denně; silice 0.05-0.2 ml třikrát denně.

Upozornění :

Anýzový plod je běžně používán jako koření. V dávkách používaných v potravinách nezpůsobuje zdravotní riziko.

Autor : prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc.