Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Mýty o alkoholu

avicenna

Kocovina po prohýřeném večírku dokáže člověka řádně potrápit, ale jak se problémů zbavit? Řada mezi veřejností rozšířených fám o tom, že "když se více najím, snesu více pití, nebo že pohyb či šálek kávy dokáže rychleji zbavit tělo alkoholu", je podle primáře Reinharda Hallera ze západorakouského Vorarlbergu nejenom absolutně chybných, ale jejich praktikování také životu nebezpečné.

"Kdo se před oslavou důkladně nají, dosáhne pouze toho, že promile alkoholu v krvi stoupá pomaleji," vyložil Haller v rozhovoru pro agenturu APA. Ani intenzivní pohyb nemá podle něho na rychlejší odbourání alkoholu vliv. "Alkohol se nedá vypotit. Tuto činnost přebírají z devadesáti pěti procent játra a za hodinu se jeho hladina v krvi sníží v průměru jen přibližně o jednu až dvě desetiny promile. Zbývajících pět procent se skutečně může dostat ven z těla pokožkou, ale to v praxi nehraje žádnou roli. Stejně jako různé brachiální metody, jako například dýchat studený vzduch," tvrdí vědec.

Stejně neúčinná jsou prý i silná káva či různé energetické nápoje. Člověk se možná může cítit subjektivně svěžejší díky povzbuzujícím účinkům kofeinu, ovšem pomalé odbourávání alkoholu v játrech či omezenou schopnost reakce to podle Hallera nikterak neovlivní. Rovněž tak zavádějící je podle něho představa, že k úplnému vystřízlivění stačí jen minimum spánku. "To je velmi závažný omyl, protože zbytkový alkohol je stejně nebezpečný jako brzká konzumace. Trvá až deset hodin, než se tělo zbaví jednoho promile," upozornil rakouský psychiatr. Po prohýřené noci doporučuje nechat na druhý den automobil doma a zvolit jiný způsob dopravy.

Racionální podklad nemá údajně ani domněnka či názor, že alkohol udržuje tělesnou teplotu. "Rozšiřuje sice cévy, což může vést k hřejivému pocitu. Krev však proudí rychleji k tělesným periferiím, odkud je teplo odevzdáváno do okolí, takže účinek je zcela opačný. Například po konzumaci půl láhve vína, tedy asi 50 gramů alkoholu, klesne tělesná teplota o půl stupně," vyložil Haller.

Alkohol už vůbec nezaručuje kvalitní spánek, unavený a omámený lidský organismus snad jen rychleji upadne do říše snů. Řešit pitím potíže s usínáním vede rychle k návykovým problémům. Jedna z historek o důsledcích alkoholu je však pravdivá: ničí mozkové buňky. Lékaři odhadují, že jeden bujarý večírek může způsobit ztrátu 20.000 až 30.000 buněk. Alkohol narušuje přenos dat mezi nervovými buňkami, což má negativní vliv na koncentraci a paměť.

Zdroj: Doktorka.cz - ČTK