Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Co může vyvolat migrénu?

bolest hlavy

Vnější vlivy: smog nasycený oxidem uhličitým, kouř nebo jiné znečištění vzduchu v uzavřené místnosti, oslňující nebo blikající světlo, případně příliš silné sluneční světlo, náhlá změna počasí (studená nebo teplá fronta), stejně jako ohlušující nebo ostré zvuky.

Nápoje a potraviny způsobující rozšíření mozkových cév: alkoholické nápoje, kyselé nápoje a potraviny, maso, vejce a mléko. Tyto potraviny obsahují látky rozšiřující cévy, jako je například aminokyselina phenylalanin.

Záchvat migrény může kromě toho vyvolat hlad, namáhavá tělesná činnost, studené pokrmy (například zmrzlina) a nápoje, antikoncepční prostředky a některé léky (například nitroglycerin).

Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie) je jednou z nejčastějších a nejvytrvalejších příčin migrény. Po konzumaci potravin z jemné mouky bohatých na sacharidy dochází k zvýšení hladiny cukru v krvi. Po rychlém zpracování těchto potravin nastává náhlé snížení hladiny cukru v krvi. Tím dochází k rozšíření mozkových cév a dostavuje se typická migréna.

Záchvat mohou vyvolat psychické faktory (například duševní vzrušení). Káva a nikotin mají silný stahující účinek na cévy, přestane-li je užívat člověk na ně zvyklý, může to u něj vyvolat migrénové bolesti hlavy.

Sedmdesát procent postižených migrénou jsou ženy v plodném věku. U šedesáti procent těchto žen se záchvat migrény dostavuje těsně před menstruací nebo v jejím průběhu, případně těsně po ní. U jiných žen se dostavují silné bolesti hlavy uprostřed menstruačního cyklu v průběhu ovulace. V těchto případech migréna zmizí ve třetím měsíci těhotenství. To znamená, že přerušení menstruačního krvácení osvobodí tyto ženy od migrény. Jednoznačně tedy existuje vztah mezi migrénou a poruchami hormonální rovnováhy.

Jsou známy ještě další typy bolesti hlavy, vyskytující se ve formě záchvatů, které nezapadají do pevně vymezeného chorobopisu migren. Jsou také způsobeny poruchami cirkulace a mohou trvat jeden až dva dny. Po záchvatech nastávají delší časové periody bez symptomů. Chronická forma, kdy pacient trpí celé roky bolestmi bez bezbolestných period, se vyskytuje velmi řídce.

Bolesti hlavy, které jsou vyvolány kontrakturou svalstva ramen, krku, pokožky na hlavě a obličejových svalů, se velmi často vyskytují u žen. Skoro ve všech případech je možno v pozadí potíží objevit nevyřešené duševní konflikty. Tento druh bolesti hlavy se dostavuje náhle jako pocit tlaku v celé hlavě. Jelikož bývá většinou doprovodným symptomem chronického strachu nebo deprese, může přetrvávat dokonce i několik let bez přestání.

Bolesti hlavy, vyvolané degenerativními změnami krční páteře, jsou často doprovázeny dalšími symptomy, jako nevolností, hučením v uších, poruchami vidění, sníženou schopností koncentrace i přemýšlení, depresivní náladou, celkovou únavou a tělesnou oslabeností. Tento druh bolesti hlavy se dostavuje v nepravidelných časových odstupech, častěji než dva až třikrát v týdnu. Začíná většinou ráno. Nemocní se probudí s bolestí v týlu, vyzařující tepavou a bodavou bolest dopředu. Může dojít i ke kombinaci různých druhů bolesti. Nemocní trpící bolestmi vyvolanými kontrakturami svalstva, trpí občas i záchvaty migrény.

Bolesti hlavy mohou být vyvolány i sexuální aktivitou. Několik minut před orgazmem se může dostavit bolest hlavy, způsobená zvýšenou svalovou aktivitou a rozšířením cév. Tyto bolesti hlavy jsou vyvolány zvýšeným krevním tlakem, který doprovází námahu a vzrušení. Jsou časté u mužů středního věku s mírně zvýšenými hodnotami krevního tlaku. Bolesti hlavy, které se dostaví v průběhu sexuální aktivity, bývají snadno zaměňovány se symptomy srdeční mrtvice.

K typickým potížím v období klimakteria patří tepavá bolest hlavy, Zapříčiněná současnými kontrakturami svalstva a rozšířením cév.

Bolesti hlavy mohou být doprovodným symptomem při následujících onemocněních: choroby oční, nosní a ušní, chudokrevnost, cukrovka, Otrava alkoholem, nikotinem, olovem nebo rtutí, srdeční choroby, mozkový nádor, nemoci ledvin, funkční poruchy žaludku a střeva a zkažené zuby.

Zdroj: Doktorka.cz - Dr. Jolanda Palágyi - Reflexní masáže rukou, nakladatelství Pragma

Withania

withania
koupit!

Stress Care

StressCare
koupit!