Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Tloustnutí při odvykání kouření

cigareta

Při odvykání kouření lidé často přibírají na váze, během prvního roku bez cigaret to mohou být tři až čtyři kilogramy. Příčinou je podle Evy Králíkové z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nejen nahrazování cigaret bonbonem, sušenkou či oříšky, ale i vliv nikotinu na metabolismus a peristaltiku zažívacího ústrojí.

Nikotin zpomaluje vyprazdňování žaludku a oddaluje pocit hladu. Na střevo působí opačně a jeho činnost urychluje. Zvýšená chuť k jídlu patří při zbavování návyku mezi abstinenční příznaky. Lidé, kteří chtějí přestat kouřit, by však měli místo sladkostí chroupat zeleninu a pít hodně neslazených tekutin. Přibírání na váze se lze podle odborníků vyhnout také náhradní nikotinovou léčbou.

Podle Petra Suchardy z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice zvyšují akutní účinky nikotinu stimulací nervového systému výdej energie o pět až deset procent. Skoncování s návykem vedlo podle studií k nárůstu váhy sledovaných osob v průměru o 2,9 kilogramu. Váhový přírůstek byl úměrný počtu denně vykouřených cigaret a fyzické aktivitě.

Kouření cigaret a obezita jsou považovány za dvě nejpodstatnější odvratitelné příčiny smrti. V ČR kouří podle Králíkové 40 procent mladých lidí ve věku do 18 let a 31 procent dospělých.

Zdroj: Doktorka.cz - Jitka Klejnová - ČTK

Garcigym 50

Garcigym 50
koupit!