Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Kdy fyzický stres ničí chrupavku

chrupavka

Čtyři prvky zdravé chrupavky - kolagen, proteoglykany, chondrocyty (buňky chrupavky) a voda se společně podílejí na zajištění hladkého, bezbolestného pohybu. Pečlivou týmovou práci může bohužel narušit několik činitelů a způsobit tak nemoc a bolest.

Není zcela jasné, co vyvolává primární osteoartritidu, ale víme, že sekundární osteoartritida je často způsobena traumatem. Trauma může být náhlé a silné, jako je rána do kyčle při hraní fotbalu. Existuje i trauma pomalé a postupné, jako například nahromaděné účinky stovek nebo tisíců drobných poranění. Obezita může rovněž poškodit klouby, protože je nutí nosit příliš velkou zátěž. Klouby se také mohou poškodit jednoduše proto, že člověk zdědil tělo, které se "opotřebovává" nešťastným způsobem.

Ať je důvod jakýkoli, trauma má za následek postupné poškozování kdysi zdravé chrupavky.

Povrch takové chrupavky je pak odřený a poďobaný, nakonec úplně ošoupaný s dírami, takže vypadá jako svetr prožraný od molů. Kosti se bez zdravé a celistvé chrupavky, své ochrany, o sebe odírají, což způsobuje velkou bolest. V chrupavce se mohou vytvořit také drobné praskliny.

Tělo na to zpravidla reaguje zvýšenou produkcí chrupavky, aby poškozená místa "ucpalo", ale náhradní chrupavka je často podřadné kvality, neschopná chránit konce kostí před vlivem nárazů. Výsledkem je, že se konce těchto kostí mění, ztrácejí svou schopnost "ohýbat se" při tlaku a působit jako tlumiče otřesů. Ve snaze vyřešit tento problém tělo vytváří více kostního materiálu, což ale mívá za následek hrbolatý povrch kloubu.

stres

Poškození chrupavky nebo kosti vede k potížím. Narušená, nerovná chrupavka je jako starý odřený koberec a nadbytečná kost funguje jako plocha s ostrými kamínky. V každém případě kloub už nemá hladký povrch, a proto snadný, bezbolestný pohyb není nadále možný.

Když kloub degeneruje, kloubní nitroblána (synovium) se často zanítí. Synovium má mnoho nervových zakončení a receptorů bolesti, proto zánět nepochybně vysílá sdělení o bolesti do mozku. Synovium se snaží vyřešit tento problém produkováním stále většího množství synoviální tekutiny (kloubního mazu), lepkavé vodnaté substance, která promazává a vyživuje chrupavku. Vypadá to na skvělé řešení, ale nadbytečná tekutina nakonec zaplaví vnitrokloubní prostor, způsobí otok a vyvolá snad ještě větší bolest. Synovium se může také zanítit a vylučovat látku podobnou hnisu.

To se děje uvnitř nemocného kloubu. Ale vy si uvědomujete pouze skutečnost, že vás koleno bolí, stěží ho ohnete a nechcete ho zatěžovat. A to všechno začalo nějakou událostí, která celý proces vyvolala.

Zdroj: Doktorka.cz

Shallaki

Shallaki
koupit!