Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Aktivita udržuje ve stáří mozek v dobré kondici

mozek

Tělesná aktivita přispívá k udržování duševních schopností ve stáří. O co déle a intenzivněji se lidé pohybuji, o to větší jsou podle dlouhodobé evropské studie pozitivní účinky na mozek.

Vědci z Nizozemska, Itálie a Finska vyhodnotili údaje o 295 mužích, kteří byli narozeni mezi léty 1900 a 1920. Zaznamenávali trvání a intenzitu různých aktivit v období 1990 až 2000, jako procházení, jezdění na kole, sportování, nebo práce na zahradě, a testovali poznávací schopnosti účastníků výzkumu.

U mužů, kteří ve sledovaném období své aktivity omezili o jednu hodinu či o delší dobu, poklesla výkonnost mozku 2,6krát ve srovnání s těmi, kdo své denní penzum stále dodržovali. Naproti tomu u mužů, kteří své aktivity vůbec neomezovali, žádný pokles duševních schopností zaznamenán nebyl.

"Naše studie ukazuje, že tělesná aktivita ve vysokém věku by mohla mozek udržovat v dobré kondici," uvedla nizozemská vedoucí výzkumu Boukje van Gelderová v americkém odborném časopise Neurology.

Pohyb prý zlepšuje přítok krve do mozku, a tím snižuje nebezpečí demence a mrtvice. Kromě toho tělesná aktivita údajně stimuluje růst nervů v oblasti mozku, která podstatně ovlivňuje paměť.

Zdroj: Doktorka.cz

Brahmi

koupit!

Evocen

Tulasi
koupit!