Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Proč způsobuje zvětšená prostata potíže

prostata

Normální prostata je velikostí a tvarem podobná ořechu a jako mnoho jiných orgánů je obalena pouzdrem. Váží asi 20 g a je uložena v pánvi těsně pod močovým měchýřem. Obaluje kolem dokola část močové trubice, která odvádí moč z močového měchýře skrz penis až na jeho vrchol.

I když nevíme, proč se prostata věkem zvětšuje, má to jistě něco společného s produkcí testosteronu nebo s jeho působením. Jakmile je prostata dost velká (může dosáhnout velikostí grapefruitu), blokuje odtok moči z močového měchýře stlačením močové trubice, která skrz ní prochází.

To způsobí, že moč nemůže dále volně odtékat z těla ven, vrací se zpátky a rozšiřuje močový měchýř. Existuje také další mechanizmus, podílející se na rozvoji BHP (benigní hyperplazii prostaty - nezhoubné zvětšení prostaty). Prostata obsahuje svalová vlákna, která se normálně stahují a uvolňují. Když je prostata zvětšená, stlačují tyto svaly hrdlo močového měchýře, a tím dále brání odtoku moči.

Příznaky zvětšení prostaty:
Náhlé, nekontrolovatelné nucení na moč je z toho důvodu, že je močový měchýř plný a nemůže již udržet další tekutinu vyloučenou ledvinami.

Slabý, přerušovaný proud (zapomeňte na močení přes plot, jak jste mohli v mládí), protože močová trubice, která určuje sílu proudu, je zúžená.

Obtížný začátek močení (když spěcháte nebo se potřebujete nutně vymočit, nikdy nečekejte na toaletě za starším mužem) je způsoben tím, že když vám dá močový měchýř signál "jít", chvíli to trvá, než se moč dostane skrz zúženou močovou trubici.

Pocit, že nemáte dostatečně vyprázdněný močový měchýř poté, co jste zdánlivě "hotovi".

Časté probouzení se během noci, a to každou hodinu nebo častěji. Jakmile uvolní ledviny moč do měchýře, který je již plný a není schopen se již více přizpůsobit, vždy dostanete signál "jít". Pokaždé, když to uděláte, vyprázdníte pouze nadbytek z měchýře, aniž byste ho vyprázdnili tak, jako někdo s normálně velkou prostatou.

Krev v moči, protože zvětšená prostata je také překrvená. Rozšířené krevní cévy mohou propouštět krev do moči.

Pálení nebo bolesti při močení může způsobit častý výskyt infekce v moči, která zůstává v roztaženém měchýři, než je vyprázdněna. To umožňuje bakteriím se v moči usídlit a rozmnožit. Moč, která přechází okamžitě po vytvoření do močového měchýře a je rychle vyloučena, je mnohem méně náchylná k usídlení bakterií.

Navštivte svého lékaře, jestliže se u vás vyvinou výše uvedené příznaky, poněvadž mohou mít jiné příčiny, než je zvětšení prostaty. Infekce močových cest může mít velmi podobné příznaky, jako je časté a náhlé nucení, nepříjemné pocity při močení, i když není prostata zvětšená; krev v moči může být za přičiněna onemocněním ledvin nebo měchýře.

Zdroj: Doktorka.cz - Isadore Rosenfeld, M.D. - Žijte nyní, stárněte později, nakladatelství Pragma

Tribulus

tribulus
koupit!