Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Srí Lanka - Ostrov sametových očí

Kde jinde potkáte sloní sirotčinec (mimochodem, slůňata jsou až do tří let krmena mlékem z lahve), dikobraza v roli hlídacího psa (nezkoušejte, funguje to).

Čaj

Osmý div světa, nazývaný Sigiria (což je bývalá pevnost, na jejíž vrchol vede 2500 schodů - bez předchozí masáže dle zásad ayurvedy nedoporučujeme šlapat), tropické lesy (jediné spolehlivé plíce dnešní zeměkoule) pokrývající stále zhruba polovinu plochy ostrova, nádhernou přírodu (kde snad neustále něco kvete či nese plody) a slavné čajové plantáže (na kterých v roli sklizečů pracují jedině Tamilové, ač většinu obyvatelstva tvoří Sinhálci). A samozřejmě - sochy Budhy snad při každém ohlédnutí. To vše je poutavá (a to by výčet krás a zajímavostí mohl ještě dlouho a dlouho pokračovat), u nás stále ještě turisticky nedoceněná, Srí Lanka. I když, po pravdě řečeno, ji už některé české cestovní kanceláře objevily. Takže ani dovolená v této zemi neznamená pro vás -pokud se rozhodnete ji navštívit - nic organizačně složitého.

Dikobraz

Srí Lanka - přesněji Srílanská demokratická socialistická republika - je státem na ostrově Cejlonu v Indickém oceánu. Od severně ležícího poloostrova Přední Indie, s nímž kdysi geograficky souvisel, je ostrov oddělen mělkým Palckým průlivem a řetězcem ostrovů a korálových útesů, zvaných Adamův most.

Podnebně náleží ostrov pásu rovníkových monzunů, pouze jižní třetina zasahuje do pásu rovníkového. Teplotní rozdíly mezi létem a zimou jsou malé: průměrná teplota nejchladnějšího měsíce prosince je 26,1 °C, nejteplejšího května 28 °C. Ani rozdíly mezi denními a nočními teplotami nejsou velké.

Sloni

Návštěvníkům tohoto ostrova, kde lze snít s otevřenýma očima, se doporučuje očkování proti tetanu, virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a poliomyelitidě. Rovněž je nezbytná profylaxe malarie, např. švýcarským lékem Lariam Roche v tabletách. Antimalarická profylaxe by měla začít týden před příjezdem do Srí Lanky a dávkování je velmi jednoduché: jednu tabletu jednou týdně, vždy ve stejný den, po šest týdnů.

Ráj

Tato doporučení evropské medicíny také respektovala autorka tohoto článku (proto uvádí ono konkrétní antimalarikum), na místě se však zajímala o metody tradičního indického léčebného umění, ayurvedu. Na vlastní kůži - a to doslova - se přesvědčila o účinnosti masáží v duchu ayurvedy: po jediné jí zmizely ze zad „mapy" po sloupané kůži, vyvolané nadměrným opálením. Po masáži dolních končetin zase bez problémů vyšlapala zmíněných 2500 schodů na Sigi-riu, což předtím považovala za zbytečný pokus. Na její poněkud evropsky formulovaný dotaz, kde že se zájemci mohou naučit zásady ayurvedy, jí bylo jako samozřejmost sděleno, že to je přece jeden z oborů studia na lékařské fakultě v Candy.

Sloni 2

Ale už dost s vyprávěním zážitků. Můžete si přece pořídit vlastní, ať už jako turisté nebo podnikatelé. Mimochodem, budete-li na Srí Laňce investovat, čekají vás legální patnáctileté daňové prázdniny.

A pak už můžete jenom vnímat krásy ostrova Cejlonu, bohatým rostlinstvem a ještě nezničenou živočišnou říší počínaje a sametovýma očima mladých žen konče...

Dr. JARMILA DVOŘÁKOVÁ