Utečete-li před zimou do Egypta určitě neprohloupíte. Ne náhodou je to turisty jedna z nejvyhledávanějších zemí.
Leží na rozhraní dvou moří a dvou kontinentů, obklopená, snad následkem přírodní hříčky, zpola pouští a zpola mořem, s téměř 60 milióny obyvatel a s rozlohou 1 milión km2. V Egyptě, dřívější spojnicí mezi Orientem a Evropou vznikla také jedna z nejstarších kultur, jejíž taje a krásy obdivujeme dodnes. Ovšem cesta do takové země nemusí být jen snůškou nádherných a neobvyklých zážitků, na něž rádi vzpomínáme po celý život. Pokud se totiž na ni dobře nepřipravíte, můžete si spolu se suvenýry přivézt i velmi nepříjemné zdravotní komplikace. A tak, pokud chcete omezit rizika, jež tak či onak cestou na africký kontinent podstupujete, připravte na cestu důkladně i své tělo. Nepodceňujte očkování a důsledně vše proberte se svým praktickým lékařem, který zároveň může aplikovat většinu vakcín. Výjimkou je žlutá zimnice, proti níž můžete být očkováni pouze v očkovacích střediscích, na klinikách nebo v nemocnicnicích. Tato preventivní ochrana by ovšem měla být velmi pečlivě zvažována a s lékařem konzultována zvláště u těhotných žen a u dětí. Naprosto automatické by mělo být pojištění.
Pokud byste se rozhodli cestovat do Egypta ještě tuto zimu, je tak akorát čas začít s přípravami očkovacího plánu. Intervaly mezi jednotlivými vakcínami jou totiž různě dlouhé a je nutné je dodržovat.
Řídká nejsou ani průjmová onemocnění včetně cholery, která se v Egyptě opět vyskytuje. O Asii i Africe obecně platí, že se jedná o země s nižší kvalitou hygieny, a tak důsledně dbejte na vlastní hygienu tělesnou a hygienu stravování. Bude lepší, dáte-li přednost konzervovaným potravinám a dostatečnému množství ovoce a zeleniny, ovšem důkladně očištěnému. Snažte se odolávat stravování se v místních restauracích. Je také nutné pečlivě dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Mnohým dalším onemocněním předejdete pravidelným používáním repelentů proti komárům a klíšťatům. Pokud možno se také vyhýbejte suchým záchodům a máchání se v povrchových vodách. Od věci není ani rozmyslet si, zda jste člověk přizpůsobivý různému životnímu prostředí. Jinak by se totiž mohlo stát, že než se z odlišného klimatu vzpamatujete, bude vaše dovolená u konce a vy se po návratu domů budete dávat dalších čtrnáct dní dohromady.
Připravte se také na možnost setkání se s chamsinem. Jedná se o zvláštní a pro Egypt charakteristický saharský vítr, který vane obvykle v době od února do června. V Káhiře v průměru jedenáckrát ročně, v Alexandrii nepravidelně až dvacetkrát. Způsobuje značné zvýšení teploty a snížení vlhkosti vzduchu. Předchází mu úporné dusno a prudký pokles tlaku. Egypťané rozlišují tři roční období: zimu - od 15. 11. do 15. 3., která je nejpříjemnější. Dále období od 15. 3. do 15.7, které se vyznačuje vysokými teplotami a suchým vzduchem. Pro Středoevropana je nejméně snesitelná a nejméně zdravá doba mezi 15. 7. a 15. 11., kdy je vzduch velmi vlhký a nasycený parami. A ještě něco - pokud objevíte ve svém pokoji blechy, vemte nohy na ramena, hrozí vám od nich totiž nákaza murinním tyfem.
Přesto všechno stojí Egypt, země pyramid, ne-zašlé slávy faraónů a mocných bohů egyptských, za to.