Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Psyllium Husk – Vláknina z indického jitrocele

Psyllium Husk je jedinečným zdrojem čisté přírodní vlákniny. Obsahuje 95% vyčištěných obalů semen indického jitrocele a 5% samotných semen této rostliny. Tyto po smísení s tekutinou silně bobtnají, vytvářejí gel a tím zvětšují svůj objem až 40krát.

Psyllium husk

Vláknina, obsažená v tomto přípravku ve vysokém množství, příznivě působí na činnost trávicího traktu, především pak na funkci tenkého a tlustého střeva. Ve střevech váže značné množství vody, čímž dochází ke změkčení stolice a zvětšení jejího objemu. Psyllium Husk tak mechanicky stimuluje střevní pasáž a šetrným způsobem navozuje přirozený proces vyprazdňování. Tento přípravek přispívá ke zmírnění příznaků spojených s onemocněním gastrointestinálního traktu, jako je chronická kolitis, hemoroidy a zácpa. Zároveň snižuje riziko vzniku karcinomu tlustého střeva a konečníku, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Protektivní efekt vlákniny se uplatňuje v etiopatogenezi celé řady onemocnění. Jedná se zejména o dvě závažné poruchy funkce tlustého střeva, jako je dráždivý tračník a tzv. divertikulóza. Dráždivý tračník je onemocnění charakterizované bolestivými spazmy stěny tlustého střeva, provázené průjmy nebo střídáním průjmu a zácpy. Hlavním patofyziologickým mechanismem je zde pravděpodobně porušení motility tlustého střeva, dané právě nízkým objemem střevní náplně. Zdánlivě paradoxně tento stav vede ke zvýšení tenze stěny tlustého střeva a ke vzniku výchlipek v jeho stěně, tzv. divertiklů. Tyto anatomické artefakty pak představují zvýšené riziko vzniku zánětlivé reakce, případně mohou vést k perforaci střeva.

Řada epidemiologických studií rovněž shodně prokázala protektivní efekt diety s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem tuku v souvislosti s výskytem kolorektálního karcinomu, tj. karcinomu tlustého střeva a konečníku. Přesný mechanismus tohoto pozitivního účinku není zcela objasněn. Přepokládá se, že vláknina zvětšuje objem stolice a tím mechanicky stimuluje střevní pasáž. Tak dochází ke zkrácení doby kontaktu mezi toxickými a karcinogenními látkami, hypoteticky přítomnými ve střevním obsahu, se sliznicí tlustého střeva. Vláknina, obsažená v semenech indického jitrocele a jejich obalech, zároveň potlačuje tvorbu sekundárních žlučových kyselin, které se mohou rovněž podílet na některých karcinogenních procesech tlustého střeva.

V tenkém střevě vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů a zejména u osob s porušenou glukózovou tolerancí snižuje riziko vzniku onemocnění cukrovkou typu 2. Současně redukuje resorpci cholesterolu v tenkém střevě a tímto mechanismem snižuje jeho hladinu v krvi. Z experimentálních studií vyplývá, že přívod 1g vlákniny vede k poklesu hladiny cholesterolu v krvi v průměru o 0,5 – 2% a nepřímo tak snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Vláknina rovněž navozuje pocit sytosti, a tím přispívá ke snižování tělesné hmotnosti. Zvětšuje objem obsahu trávicího traktu a brání příjmu dalších energeticky bohatých potravin. Právě pro tyto vlastnosti je často vláknina součástí celé řady dietních opatření.

Psyllium Husk lze připravit jeho rozmícháním ve vodě, mléce či ovocné šťávě. Lze jej také konzumovat po jeho přidání do podmáslí či jogurtu. Po jeho požití je nezbytné vypít dalších 250 ml tekutiny a po dobu jeho konzumace důsledně dodržovat pitný režim.

Plantago ovata (Psyllium Husk)

Plantago ovata (indický jitrocel), anglicky nazývaný Psyllium Husk, je rostlina známá především pro svůj vysoký obsah vlákniny. Roste běžně na celém území Indie, nejvíce se však vyskytuje v její severozápadní části, v provinciích Punjaba a Sind. V Indii se tato rostlina začala používat k léčebným účelům až v době nájezdů arabských a perských vojsk, přibližně v období 10. století našeho letopočtu. Právě arabská a perská medicína využívala semena indického jitrocele k terapii celé řady onemocnění trávicího traktu. V hindském dialektu je tato rostlina známá pod názvem Ispaghul, což v doslovném překladu znamená „ Koňské ucho“.

Plantago ovata

Plantago ovata je jednoletá rostlina s úzkými, jemně čárkovanými listy, na koncích zašpičatělými, o délce v průměru 7 - 23 cm. Květy mají tvar vejčitých nebo válcovitých klasů o velikosti 1,3 – 3,8 cm. Semena mají v průměru velikost 3 mm, jsou vejčitě protáhlá, hladká, žlutohnědé barvy.

Semena indického jitrocele a zejména jejich obaly jsou bohatým zdrojem vlákniny, jejíž pozitivní účinky na náš organismus jsou všeobecně známé. Pod sumárním pojmem vláknina, která často bývá označována také jako „ nevyužitelné sacharidy“, se rozumí komponenty rostlin a jejich plodů či semen, které nejsou štěpeny trávicími enzymy gastrointestinálního traktu člověka ani jiných savců. Tyto komponenty jsou strukturními jednotkami membrán rostlinných buněk a pro náš organismus jsou energeticky nevyužitelné. Jednotlivé typy vlákniny mají zpravidla strukturu, která je dána opakovaným řetězením nízkomolekulárních, většinou monosacharidových jednotek a jejich derivátů. Její hlavní stavební jednotkou je nejčastěji glukóza, galaktóza, manóza, arabinóza a xylóza. Semena indického jitrocele a jejich obaly obsahují vlákninu hlavně ve formě celulózy a hemicelulózy. Celulóza je polysacharid tvořený výhradně z lineárně řazených glukózových jednotek. Molekula hemicelulózy je naopak větvená, složená z jednotek xylózy, galaktózy a arabinózy. Právě díky vysokému obsahu vlákniny mají semena indického jitrocele a jejich obaly výrazně příznivé účinky na činnost gastrointestinálního traktu a šetrným způsobem ovlivňují přirozený proces vyprazdňování. Semena rostliny Plantago ovata (indický jitrocel) a jejich obaly jsou přítomny v přípravku Psyllium Husk.