Komu [email]: Zpráva:
Váš email:
Komu [jméno]:
Vaše jméno:
  HTML email

Allium sativum / česnek kuchyňský

Allium sativum

Charakteristika :

Český název rostliny/drogy: Česnek kuchyňský (česnek kuchyňský pravý)

Latinský název rostliny/drogy: Allium sativum (Allium sativum subsp. Sativum)

Český název čeledi: Česnekovité

Latinský název čeledi: Alliaceae

Používaná část: Cibule (Allii bulbus)

Významné obsahové látky: Síru obsahující prchavé látky – silice (až 0.4 %), deriváty cysteinu, enzymy, minerální látky, vitaminy.

Indikace :

Hlavní použití: Tradičně je používán jako prostředek působící pocení, zlepšující odkašlávání, uvolňující křeče, zastavující množení baktérií a virů, působící proti parazitům a snižující krevní tlak. Nejčastěji je doporučován při chronickém zánětu průdušek, katarech dýchacích cest, opakujících se zánětech horních cest dýchacích, černém kašli, průduškovém astmatu a chřipce.

Dále byl prokázána schopnost snižovat zvýšenou hladinu cholesterolu a lipidů v krvi. Česnek působí proti srážlivosti krevních destiček. Prokázána byla také schopnost snižovat hladinu krevního cukru (hypoglykemický účinek). Některé studie na zvířatech doplňují ještě poznatky o schopnosti chránit jaterní tkáň před poškozením jedy a zvyšovat celkovou odolnost organismu.

Kontraindikace :

U osob citlivých na obsahové látky česneku může dojít k podráždění zažívacího traktu zvláště po konzumaci tepelně neupravené cibule. Pokusem Jsou prokázány stahy dělohy jako následek působení přípravků z česneku. Klinické údaje o těhotenství jako kontraindikaci pro podání těchto přípravků však nejsou.

Nežádoucí účinky :

Obecně je česnek považován za nejedovatý. Jako nežádoucí účinky je možné pozorovat podráždění zažívacího traktu, nevolnost, průjem a zvracení. Buněčná šťava česneku může u zvlášť citlivých osob vykazovat alergenní vlastnosti, může vyvolat i místní podráždění na kůži.

Interakce :

Léčebné dávky česneku mohou spolupůsobit a zesilovat účinek antidiabetik (léků používaných při cukrovce ke snížení hladiny krevního cukru) a léku snižujících krevní srážlivost.

Obvyklá dávka :

Sušená cibule v dávce 2-4 g třikrát denně, tinktura (1:5 ve 45% alkoholu) 2-4 ml třikrát denně, silice 0.03-0.12 ml třikrát denně, buněčná šťáva 2-4 ml.

Upozornění :

V přípravcích se nejčastěji vyskytuje jako práškovaná cibule (Allii bulbi pulvis).

Autor : prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc.